Daňoví úředníci zkontrolovali celý registr vozidel a v téměř čtyřech tisících případů odhalili krácení silniční daně v celkové výši padesáti milionů korun. V rámci akce Náklaďák data z registru porovnali s daňovým přiznáním.
"Kontrolní akce byla velice úspěšná. Dosažený výsledek tvoří zhruba jedno procento celkového inkasa na této dani za uplynulý rok," řekl HN šéf finanční správy Jan Knížek.
Silniční daň platí firmy a podnikatelé, pokud vůz používají k podnikání. Stát na ní vybere ročně zhruba šest miliard korun. To je asi procento všech daní, které se ročně vyberou. Sazba daně je stanovena podle obsahu motoru a objemu válců v motoru u osobních automobilů, u nákladních pak závisí na hmotnosti celého vozidla a počtu náprav. Například u Octavie druhé generace z roku 2008 činí roční daň téměř 1500 korun.
U nákladních vozů je částka odvedená státu několikanásobně vyšší. Daň také ovlivňuje stáří vozidla – u novějších vozů je podstatně nižší. Daň vůbec neplatí majitel automobilu s elektrickým či hybridním pohonem nebo jezdícího na zemní plyn.
"Nejčastějším prohřeškem bylo právě nezdanění nákladních vozidel. Tato vozidla jsou totiž při splnění zákonných podmínek vždy předmětem daně silniční. Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikatelské činnosti," řekla HN mluvčí finanční správy Petra Petlachová.
"Dále se často poplatníci dopouštěli pochybení tehdy, když vozidlo prodali, ale neprovedli v registru vozidel odhlášení," uvedla Petlachová s tím, že daň musí platit ten, kdo je v technickém průkazu uveden jako provozovatel vozidla.
Praha má první "americký" cyklopruh v Česku. Další má spojit Žižkov s centrem - čtěte ZDE
Poslanci berou na náhradách 200 milionů. 21 tisíc na cestu do sněmovny mají i ti z Prahy - čtěte ZDE
Jedná se o druhou obdobnou akci Knížkových úředníků, která teď vyvrcholila. Před týdnem finanční správa uzavřela akci Veselý pojišťovák, při níž si daňoví úředníci "posvítili" na 26 tisíc pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů. Výsledkem bylo, že téměř šest tisíc z nich, tedy více než pětina, zákony nějakým způsobem obcházelo. Celkem tak mají státu na daních doplatit 30 milionů korun.
"Některé daňové subjekty uplatňovaly vyšší výdajový paušál, než ze zákona k této činnosti náleží. Objevili jsme však i mnoho případů, kdy daňové subjekty nepodaly přiznání vůbec a své příjmy před správcem daně zcela zatajily," uvedl k akci Knížek.
Zajímavé také je, že se nejednalo o žádnou bleskovou a neohlášenou kontrolu, ale o akci, které předcházela mediální kampaň. Jen pět set pojišťovacích agentů a zprostředkovatelů ale využilo možnosti napravit své daňové hříchy a po této výzvě dobrovolně podalo dodatečné daňové přiznání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist