Příčinou nezvykle ostrých vyjádření je především jeden fakt: Německo už téměř deset let vykazuje vysoké přebytky běžného účtu platební bilance. Jinak řečeno – zatímco německá exportní mašina šlape na plný výkon, dovozy do Německa stagnují či rostou mnohem pomaleji.
Kteří významní veřejní činitelé německý ekonomický úspěch v poslední době kritizovali?
Barack Obama: Váš silný export škodí, jste horší než Čína.
Manuel Barroso: Vyšetříme vaše obchodní přebytky, dáme vám pokutu.
Christine Lagardeová: Měli byste stanovit limity pro export.
Jack Lew, ministr financí USA: Slabý růst domácí německé poptávky a závislost na vývozu zablokovaly snahy o stabilizování ekonomiky eurozóny. Je důležité, aby země s přebytky přispívaly k poptávce více v situaci, kdy země s deficity procházejí reformami.
Olli Rehn, eurokomisař pro hospodářskou politiku: Chtěli bychom mít v Evropě více zemí jako Německo. Je třeba se ale podívat, jestli Německo, ekonomický tygr Evropy, může dělat více, aby pomohl vyrovnat nerovnováhy v Evropské unii.
David Lipton, náměstek výkonné ředitelky MMF: Některé evropské země potřebují dostat své deficity platební bilance pod kontrolu. To není možné bez toho, aby přebytkové země jako Německo něco udělaly se svými velkými obchodními přebytky.
Velké téma o světovém odporu proti silné německé ekonomice Všichni proti Němcům společně s exkluzivním rozhovorem s legendárním německým ekonomem Hansem-Wernerem Sinnem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist