Hans-Werner Sinn (65)

Vzdělání:
- Vystudoval ekonomii na Münsterské univerzitě.
- Doktorát získal na Mannheimské univerzitě.

Kariéra:
- Od roku 1984 je profesorem ekonomie a veřejných financí Mnichovské univerzity.
- Od roku 1999 je ředitelem mnichovského Ifo institutu pro ekonomický výzkum.
- V žebříčku agentury Bloomberg nejvlivnějších ekonomů světa za rok 2013 se umístil na druhém místě za nositelem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2008 Paulem Krugmanem.
- Je autorem několika úspěšných ekonomických knih.
- V akademických pracích je nejcitovanějším německým ekonomem.
- V týdeníku Ekonom pravidelně uveřejňuje své úvahy v rubrice Project Syndicate.

Rodina:
- Je ženatý, má tři dospělé děti.

O krizi mluví i v rozhovoru pro týdeník Ekonom. Navrhuje například větší prostupnost eurozóny tak, aby státy, jež ztratí svoji konkurenceschopnost, mohly euro dočasně opustit a po několika letech se třeba zase vrátit. "Finanční krize se po svém vrcholu v létě 2012 uklidnila, kapitálové trhy jsou opět ochotné do EU jít, ale dojem, že euro je z krize venku, je chybný," říká Sinn, s nímž týdeník Ekonom mluvil v rámci Exportního fóra pořádaného v Trutnově Asociací exportérů.

Doporučil byste české vládě, aby třeba v horizontu pěti let usilovala o přijetí eura?

V současné době ne, euro je teď opravdu v krizi a rozhodně bych počkal, až eurozóna vyřeší své stávající problémy.

Myslíte, že výhledově vznikne nějaká elitní skupina zemí se "severským eurem"?

Je to možné. Může se stát, že euro skončí z politických důvodů. Ve Francii může příští volby vyhrát Marine Le Penová, a ona se netají tím, že by euro opustila. Nevíme, jaký bude další vývoj v Řecku, a je řada dalších neznámých, takže přežití eura je otázkou. Přesto si myslím, že má smysl snažit se euro zachovat. Neumím si představit, že by z eurozóny vystoupilo Německo, jsem proti tomu. Mají vystoupit ti, kteří s eurem mají problémy. Ale právě proto musí být eurozóna mnohem flexibilnější a měla by umožňovat členským státům snadno vstoupit i vystoupit. Země, které ztratily svoji konkurenceschopnost, by měly mít možnost vystoupit a později se opět vrátit.

Třeba si vzít 10 let na to, aby se ekonomika vzpamatovala, a pak se zase vrátit k euru?

Ano, provést nezbytné reformy, devalvovat, zvýšit konkurenceschopnost a později se zase vrátit. Nezaložili jsme Spojené státy evropské, a nemůžeme tedy imitovat dolar. Státy, které jsou moc drahé, se musejí stát opět levnými. Mzdy musejí odpovídat produktivitě. Každý má strach z deflace, ale pro jižní státy je to základní podmínka pro nastartování konkurenceschopnosti. Nechceme samozřejmě deflaci celku, ale regionálně ano. Pro jižní státy eurozóny není deflace žádné nebezpečí. Pokud se tam ceny nesníží, euro se rozpadne. Irové ceny snížit dokázali, dvouciferně srazili platy a tím snížili i ceny.

 


 

obalka Ekonom 502013- Jak se Hans-Werner Sinn dívá na měnovou politiku ČNB?

- A co všechno doporučuje české vládě a tuzemským firmám?

Exkluzivní rozhovor s Hansem-Wernerem Sinnem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom společně s velkým tématem o světovém odporu proti silné německé ekonomice Všichni proti Němcům. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se