Po několika letech se do Česka ve velké míře vracejí peníze velkých domácích byznysmenů. Zatímco loni se o zásadní obchody v Česku postarali investiční dravci ze zahraničí, letos dominují u hlavních obchodů Češi.
O největší transakci letošního roku se postaral nejbohatší Čech Petr Kellner, který za 64 miliard korun koupil kontrolní dvoutřetinový podíl v české Telefónice - největším tuzemském operátorovi. Přestože Kellner létal osobně vyjednávat o prodeji operátora do Španělska, úvěr ve výši 2,288 miliardy eur mu přijeli bankéři poskytnout do Česka v korunách.
"Letošní rok ukázal, že v Česku je několik investorů, kteří mají poměrně velké finanční zdroje. A ty se rozhodli uplatnit v Česku. Před rokem by tomu tak nejspíš nebylo," myslí si Kamil Blažek, partner advokátní kanceláře Kinstellar, která se fúzemi a akvizicemi zabývá.
Podobně je tomu i v případě třetího největšího obchodu letošního roku, u kterého byly přítomny dvě těžké váhy české energetiky - skupina Czech Coal a polostátní energetická jednička ČEZ. Ta v první polovině letošního roku podepsala smlouvu se společností miliardáře Pavla Tykače o dodávkách uhlí z dolu Vršany do elektrárny Počerady až do roku 2060. Transakce by měla dosáhnout až dvou set miliard korun.
Kdo je v Česku nejbohatší? Podívejte se na žebříček lidí, kteří mají největší majetek - čtěte ZDE
EKONOM: Uhelná válka Tykače s Křetínským sílí. Kvůli teplu pro Hradec a Pardubice - čtěte ZDE
"Ve střední Evropě se začala ukazovat síla lokálních kupců. Je to vidět jak u těch největších, tak u těch středně velkých transakcí," tvrdí expert Redbaenk na fúze a akvizice Radek Schmied.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.