Jméno je základ. A dobré jméno firmy hraje velkou roli v budoucím úspěchu. Pro výběr názvu společnosti mají podnikatelé nově širší pole. 

Zatímco do konce loňského roku se v názvech společností mohlo objevit jen jméno společníka nebo člena, nově se dá použít jméno jakéhokoliv člověka, který má k právnické osobě zvláštní vztah.

"Člověk, jehož jméno má být ve firmě právnické osoby použito, musí udělit k tomuto souhlas. V případě, že je tento člověk již po smrti, bude vyžadován souhlas jeho manžela, zletilého potomka či předka," vysvětluje pro portál ProByznys.info Jana Babůrková ze společnosti SMART Office & Companies.

Změny pro podnikatele

Jak konkrétně dopadnou jednotlivé legislativní změny roku 2014 na podnikatele a jak se s nimi co nejsnadněji vyrovnat? Čtěte více na portále pro malé a střední firmy ProByznys.info

Název a sídlo společnosti podle nového znění: Co legislativa od ledna změní?

Doprovodný zákon ovlivní od ledna přes 70 zákonů. Mezi nimi i živnostenský

V kostce: Jak se mění cestovní náhrady pro rok 2014?

Takové svolení ale není neomezené. "Ten, kdo zmíněný souhlas s užitím jména uděluje, má právo jej také kdykoliv odvolat, a to i v případě, že byl souhlas udělen na určitou dobu," doplňuje Babůrková.

I s touto novinkou ovšem dál platí to, že název právnické osoby nesmí být klamavý ani zaměnitelný s názvem jiné osoby.

"Podobným způsobem bude také možno, aby název právnické osoby obsahoval některý příznačný prvek názvu jiné právnické osoby i v případě, kdy tyto společnosti nepřísluší jednomu koncernu. I zde platí, že příznačný prvek názvu jiné právnické osoby nesmí být v názvu použit bez jejího souhlasu a že názvy musí být rozlišitelné. Právnické osoby také musí být nějakým způsobem ve vzájemném vztahu, například mít stejného zakladatele," vysvětluje Babůrková.

Kromě pravidel pro název společnosti se od Nového roku změnily také podmínky pro případ stěhování firem do zahraničí.

Kdo totiž bude chtít převést sídlo právnické osoby z Česka do jiné země, musí o tom s předstihem informovat. Jak píše portál ProByznys.info, takový záměr zveřejnit s uvedením adresy nového sídla a právní formy alespoň tři měsíce před předpokládaným termínem přemístění. 

Další změny v roce 2014 najdete zde: 

Speciál k novému občanskému zákoníku najdete ZDE.