Úspěšné firmy

Příběhy firem, kterým k rozvoji pomohly chytré investice do IT, budou prezentovány na konferenci Připravte se na restart. Více na Ekonom.cz/restart.

Robustní zelená kola s logem společnosti Homeport, schválně navržená tak, aby na nich nemohl neopatrný nebo zlomyslný cyklista ulomit ani odrazku, potkávají obyvatelé pražského Karlína na ulicích téměř pět let. Parkují ve speciálních uzamykatelných stojanech vybavených přístupovým terminálem a zásobovaných energií ze solárních panelů, odkud si je může po získání přihlašovacích údajů půjčit rezident třeba na pravidelné dojíždění do práce nebo turista na jednorázový výlet.

V porovnání třeba s Londýnem, kde na každém druhém rohu parkují "Boris Bikes", pojmenovaná po populárním exstarostovi Borisu Johnsonovi, jde o hyperlokální službu a "výkladní skříň" pro zájemce z českých i zahraničních měst.

Různě upravená řešení českého Homeportu dnes využívají celkem statisíce obyvatel z anglického Lincolnu, Southportu, Blackpoolu či Nottinghamu, francouzského La Rochelle, skotského Dumfries, slovinského Koperu a od loňského roku i Moskvy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se