Úspěšné firmy

Příběhy firem, kterým k rozvoji pomohly chytré investice do IT, budou prezentovány na konferenci Připravte se na restart. Více na Ekonom.cz/restart.

Robustní zelená kola s logem společnosti Homeport, schválně navržená tak, aby na nich nemohl neopatrný nebo zlomyslný cyklista ulomit ani odrazku, potkávají obyvatelé pražského Karlína na ulicích téměř pět let. Parkují ve speciálních uzamykatelných stojanech vybavených přístupovým terminálem a zásobovaných energií ze solárních panelů, odkud si je může po získání přihlašovacích údajů půjčit rezident třeba na pravidelné dojíždění do práce nebo turista na jednorázový výlet.

V porovnání třeba s Londýnem, kde na každém druhém rohu parkují "Boris Bikes", pojmenovaná po populárním exstarostovi Borisu Johnsonovi, jde o hyperlokální službu a "výkladní skříň" pro zájemce z českých i zahraničních měst.

Různě upravená řešení českého Homeportu dnes využívají celkem statisíce obyvatel z anglického Lincolnu, Southportu, Blackpoolu či Nottinghamu, francouzského La Rochelle, skotského Dumfries, slovinského Koperu a od loňského roku i Moskvy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se