Ministr financí v demisi Jan Fischer ve čtvrtek rozhodl o změně stanov a snížení počtu členů dozorčích rad u pěti státních firem. Jde o Český Aeroholding, ČEPRO, Mero, Centrum - F a Prisko. Počet členů dozorčích rad se sníží z 39 na 31.

U dalších firem ovládaných ministerstvem mají změny v průběhu roku následovat. Změny přišly v posledním týdnu úřadování vlády Jiřího Rusnoka.

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Šrámka jde o pokračování procesu zavádění nové koncepce výkonu akcionářských práv. Jejím cílem jsou úspory a zvýšení efektivity výkonu akcionářských práv státu. V rámci změn bude také nově jmenován tříčlenný výbor pro audit u společností Čepro a Český Aeroholding.

Ministerstvo upozornilo, že jde o první fázi změn ve společnostech s majetkovou účastí státu. Změny u dalších firem by měly následovat, a to v únoru u firem Thermal, Explosia, Výzkumný a zkušební letecký ústav a IMOB. V dubnu přijdou na řadu Česká exportní banka a EGAP a v červnu ČEZ.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ministerstvo financí loni mělo více než 40procentní podíl ve 26 společnostech, o rok dříve to bylo 28 firem.

Nově se loni do seznamu dostalo Kongresové centrum, u kterého ministerstvo financí loni navýšilo základní kapitál o dvě miliardy v souvislosti s oddlužením centra. Naopak podíly v Letišti Praha a ČSA byly v během roku 2012 převedeny do Českého Aeroholdingu.

Český Aeroholding, který vznikl v březnu 2011, sdružuje firmy vlastněné státem podnikající v oboru letectví. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha - provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 letecká společnost České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby. Celá skupina dosáhla v roce 2012 hrubého zisku 2,6 miliardy korun.

Čepro provozuje v ČR produktovody o celkovém objemu 47 000 metrů krychlových. K dispozici má skladovací nádrže o celkové kapacitě 1,76 milionu metrů krychlových. Společnost rovněž provozuje po celé zemi síť 191 čerpacích stanic EuroOil.

Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Společnost Centrum - F vznikla v srpnu 2013 změnou ze společnosti PPP Centrum. Tu stát založil v roce 2004 s tím, že bude propagovat a řídit projekty, do nichž vstoupí soukromí investoři společně s veřejnými financemi. Firma Prisko má od začátku devadesátých let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské škodovky. Obě firmy stoprocentně ovládá MF.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist