Nálada mezi spotřebiteli v Německu je nyní nejlepší za posledních více než šest let. Ukázal to index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK. Němci jsou optimističtější ohledně hospodářských vyhlídek a nízké úrokové sazby je zároveň povzbuzují k nákupům. Index důvěry na únor vzrostl o 0,5 bodu na 8,2 bodu, a dostal se nejvýše od srpna 2007.

"Už na začátku roku bylo evidentní, že spotřeba letos bude mít opět hlavní podíl na celkovém růstu (německé) ekonomiky," uvedl analytik GfK Rolf Bürkl, jehož citovala agentura Reuters.

Zpráva značně potěšila i předsedu české Asociace exportérů (AE) Jiřího Grunda. "Je to jedna z nejlepších zpráv za poslední dobu. Očekávám, že se v souvislosti s ní zvýší objem našeho exportu do Německa, které je nejdůležitějším českým obchodním partnerem," vložil Grund číslo do kontextu.

Zároveň také odkázal na index Asociace exportérů, který do nejbližších měsíců také předesílá růst, a statistika GfK jej potvrzuje. V indexu AE se odrážejí i související údaje, například německé průmyslové zakázky nebo index nákupních manažerů eurozóny PMI.

V loňském roce se soukromá spotřeba v Německu zvýšila o 0,9 procenta, zatímco hrubý domácí produkt stoupl pouze o 0,4 procenta. Německá vláda podle víkendové zprávy listu Der Spiegel uvažuje, že zvýší odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z nynějších 1,7 procenta.

Svaz německého průmyslu BDI nedávno předpověděl, že hospodářský růst v Německu by v letošním roce mohl překročit dvě procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a je na ní závislá také řada českých podniků.