Tempo růstu ekonomiky Spojených států v posledním čtvrtletí loňského roku zvolnilo na 3,2 procenta ze 4,1 procenta v předchozích třech měsících. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Růst ve čtvrtém čtvrtletí je v souladu s očekáváním analytiků. Výdaje spotřebitelů se zvýšily nejvíce za poslední tři roky.

V celém loňském roce hospodářský růst zpomalil na 1,9 procenta z předloňských 2,8 procenta. V samotném druhém pololetí však dosáhl 3,7 procenta, což představuje nejlepší pololetní výsledek od roku 2003.

Celoroční hospodářský růst loni zbrzdily vyšší daně a rozpočtové škrty. Analytici podle agentury AP očekávají, že v letošním roce by hospodářský růst mohl překročit tři procenta.

Hlavním motorem růstu ve čtvrtém čtvrtletí byly spotřebitelské výdaje, které stouply o 3,3 procenta. To je nejprudší tempo za poslední tři roky. K růstu podle zprávy statistiků přispěly také další segmenty ekonomiky, například podnikové investice.

Americká centrální banka (Fed) nyní pokračuje v opatrném omezování podpory hospodářského růstu. Ve středu se rozhodla snížit nákupy dluhopisů o dalších deset miliard dolarů na 65 miliard dolarů (asi 1,32 bilionu Kč) měsíčně. "Růst ekonomické aktivity v posledních čtvrtletích nabral na tempu," upozornila banka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist