Americká centrální banka loni vydělala 77,7 miliardy dolarů díky nekonvenčnímu programu měnového uvolňování (QE).

Příjmy poslala ve formě zisku ministerstvu financí, tedy přímo do státní pokladnice. Jak to již ale v ekonomice bývá zvykem, není všechno zlato, co se třpytí, a pýcha snadných výdělků předchází pád.

Na první pohled funguje program měnového uvolňování velmi jednoduše. Centrální banka (Fed) si sama tiskne peníze, za které postupně nakupuje cenné papíry. Bilance americké centrální banky tak díky nákupu aktiv vzrostla od roku 2008, kdy se datuje začátek finanční krize, ze dvou na čtyři biliony dolarů (22 procent HDP USA).

Nejrychlejší růst (jeden bilion dolarů) zaznamenala bilance v průběhu posledního kola měnového uvolňování, které bylo spuštěno v září 2012. Tehdy se Fed zavázal nakoupit každý měsíc aktiva v hodnotě 85 miliard dolarů.

Za pět let existence programu QE si tedy banka vybudovala poměrně velké portfolio, z něhož každoročně sklízí nemalé zisky. Suma sumárum od roku 2009 do roku 2013 (pět let) obohatil Fed státní pokladnici o 350 miliard USD. Pro srovnání před krizí potřeboval Fed k vydělání ekvivalentní částky až 18 let. Největší část portfolia banky momentálně tvoří státní dluhopisy (55 procent) a hypoteční zástavní listy (37 procent).

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se