Největší internetový obchod na světě Amazon získal v Česku mocné přímluvce. O to, aby v Dobrovízi nedaleko Prahy a v Brně vyrostly distribuční sklady expandujícího e-shopu až za pět miliard korun, se začali zasazovat premiér i ministr financí. Investice Amazonu by znamenala také až deset tisíc pracovních míst.

"Jde o významnou přímou investici, která vytvoří velké množství pracovních míst. Je přirozené, že se jako premiér budu zajímat o všechny velké investice," prohlásil Bohuslav Sobotka.

O projektu jednal včera večer s brněnským primátorem, kolegou z ČSSD Romanem Onderkou. Ten příchod Amazonu do jihomoravské metropole podporuje, tamní sociální demokraté ale nejsou jednotní. O tom, zda magistrát americkou firmu pustí do průmyslové zóny Černovice, rozhodnou zastupitelé příští pátek.

Ministr financí Andrej Babiš se kvůli brněnské hale potkal se šéfem developerské společnosti CTP, která pro Amazon pracuje. "Teď je míč na straně Brna. Pokud to odsouhlasí, budeme to podporovat. Jako vláda bychom se mohli podívat na to, zda by nešlo uspíšit investici do dálničního přivaděče," řekl zakladatel hnutí ANO.

Hlavním problémem brněnské haly je, že u ní chybí napojení na dálnici D1. Slíbený exit by se měl začít budovat do roku 2017, ale zatím na to neexistují žádné garance od ministerstva dopravy nebo Ředitelství silnic a dálnic. A někteří komunální politici si právě takovou záruku dávají jako podmínku. "To Brnu žádná státní instituce dopředu nedá. Jakmile ale bude jasné, že hala Amazonu vznikne, situace se změní. Pak může ředitelství silnic začít řešit harmonogram i plán té investice," říká Babišův stranický kolega, ministr dopravy Antonín Prachař.

Premiér je zárukám na stavbu dálničního připojení nakloněn. "Bude to pro nás jak rozpočtová priorita, tak priorita z hlediska činnosti Ředitelství silnic a dálnic," uvedl včera Sobotka po setkání s brněnským primátorem.

"Je to pro nás výborná zpráva," hodnotí aktivitu nového kabinetu generální ředitel developerů z CTP Remon Vos. Ten už dříve pohrozil, že obchod s ročními tržbami přes 80 miliard dolarů by halu mohl postavit na Slovensku.

Komplikace provázely i druhý projekt Amazonu. Proti skladu v Dobrovízi se postavili místní občané z obavy kvůli nárůstu dopravy a hluku. Po sérii jednání mezi radnicí, developerem a státní agenturou CzechInvest to ale vypadá, že dojde k dohodě a se stavbou se bude moci začít už na jaře.

Více najdete v úterních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách