Nic lepšího na stole mít nebudete. S tím končil úterní jednání zastupitelů Dobrovíze s místními obyvateli, zástupci CzechInvestu i Amazonu Tomáš Hajdušek. Náměstek ministra průmyslu a obchodu moderoval setkání, kde opět vřely emoce.

Část obyvatel Dobrovíze totiž nechce v obci distribuční sklad Amazonu. Starosta a vedení obce se ale se společností i developerem Panattoni, který má sklad vybudovat, už v zásadě dohodli. 

"Nyní čekáme na připomínky k návrhu smlouvy od developera," řekl starosta Martin Šafr. Ty by měly být hotové během středy a nejpozději na začátku příštího týdne by podle zástupce Panattoni Pavla Sovičky měla být smlouva ve finální verzi připravená. 

Největší problém mají místní se zvýšenou dopravou, kterou by provoz skladu Amazonu s sebou přivedl. "Dopravní opatření jsme připraveni dál zlepšovat," komentoval Sovička výtky místních, že ani nová smlouva neřeší všechny dopravní problémy. Základem přitom je obchvat obce, který má být hotový do konce roku 2015.

"Panattoni bude platit pokutu ve výši půl milionu korun měsíčně, pokud nebude obchvat včas," uklidňoval obavy místních generální ředitel agentury CzechInvest Marian Piecha. 

Kromě samotné smlouvy vzniklo i memorandum, které už podepsal například ministr průmyslu a obchodu či ministr dopravy a ředitel CzechInvestu. Podle memoranda mají v obci vzniknout zmíněný obchvat, zpomalovací retardéry, fungovat bude stálá hlídka městské policie, semafor u školky a počítá se i s dalšími opatřeními. 

Developer na podpis smlouvy nyní spěchá, stavět halu totiž potřebuje začít nejpozději v únoru, aby byla hotová na začátku podzimu. Amazon totiž chce z Dobrovíze odbavovat už předvánoční obchod. 

V cestě stojí již jen odvolání občanských sdružení Občané pro Dobrovíz a Obchvat Dobrovíz u stavebního úřadu. Zástupce sdružení neuchlácholily ani závazky a penále pro developera, pokud by obchvat nevznikl včas. "Jsem striktně proti tomu, aby tu byl Amazon," křičel na jednání Martin Dostalík z občanského sdružení a sklidil potlesk přítomných.

Odvolání prošetří krajský úřad, pokud jej zamítne, nemělo by už příchodu Amazonu do Dobrovíze stát v cestě vůbec nic. Konečné rozhodnutí bude známé nejpozději do měsíce. 

Samotný středočeský kraj se přitom již v pondělí připojil k memorandu o výstavbě haly Amazonu v Dobrovízi. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se