Amazon tu nechceme, rozhodli o chystané investici americké společnosti v obci Dobrovíz tamní občané. Zastupitelstvo obce se zatím tváří tak, že rozhodnutí v místním plebiscitu bude respektovat a obří hale distribučního skladu dá stopku. 

To se nelíbí Amazonu a společnosti, která pro něj měla halu o rozloze 13 fotbalových hřišť na svých pozemcích vybudovat. Zastupitele v Dobrovízi varuje, aby výsledky hlasování nezohlednili. V opačném případě to prý může obec přijít draho. 

"Zmaření naší investice by zcela jistě vyvolalo reakci vedoucí k nárokování náhrady škody včetně ušlého zisku, kompenzaci za znehodnocení pozemků a poškození dobrého jména komerční zóny," reagoval na plebiscit Pavel Sovička, ředitel developerské společnosti Panattoni, která má pro Amazon halu připravit.

O jak velkou částku by se mohlo jednat, zatím říct nechce. "Tohle je názor našich investorů, neřešili jsme výši náhrady, ale situaci, kdy se podle územního plánu dá na našich pozemcích stavět. Pokud oni říkají, že nedá, tak se budeme muset bavit o tom, jak to bude obec kompenzovat," doplnil Sovička. Nyní to ale podle něj není téma pro diskusi s obcí. 

"Nebereme to tragicky. Jen 29 procent obyvatel se vyjádřilo proti. Věříme, že se zastupitelstvo podle toho bude řídit a my s projektem postoupíme," řekl Sovička. Vyjádření starosty obce k výhrůžkám se zatím nepodařilo získat. 

Místním vadí hlavně to, že hala Amazonu, která by mohla vzniknout na místě původně plánovaných čtyř hal, se kterými počítá územní plán, by v obci nadměrně zvýšila dopravu. 

Dobrovízské zdaleka nelákají ani dva tisíce pracovních míst, které by Amazon v obci vytvořil. Právě naopak se spíš obávají přílivu levné pracovní síly ze zahraničí. Na západním okraji Prahy patří nezaměstnanost k nejnižším v zemi a je sporné, kde by se dva tisíce lidí měly najít. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Pro povolení výstavby sporné haly by byla zapotřebí navíc změna územního rozhodnutí. Povolení má totiž jen původní záměr v průmyslové zóně postavit čtyři haly o celkové rozloze 105 tisíc metrů čtverečních. Proti tomu Amazon zde chce jednu, která má zastavět plochu 95 tisíc metrů čtverečních. 

Developer také upozorňuje, že zamítnutí investice Amazonu by představovalo negativní signál pro další případné investory. "I přes soulad s územním plánem může 121 hlasů v anketě (ovlivňované přímo v hlasovací místnosti občanským sdružením) zmařit investici přesahující dvě miliardy korun, vytvoření tisíců pracovních míst a zmařit příjem pro stát na daních v řádu stovek milionů korun," stojí ve vzkazu zastupitelstvu obce. 

Ačkoli zatím vůbec není jasné, jestli Amazon postaví sklad u Prahy, a nejistý je zatím i druhý plánovaný sklad u Brna, firma již v Česku rozjela náborovou kampaň a hledá nové zaměstnance. Podle záměru investora by obě haly měly začít fungovat nejpozději příští rok v září. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist