Obří zahraniční investice se běžně neodmítají. V případě plánovaných dvou obřích distribučních hal společnosti Amazon je to jiné.

Jeden ze skladů o rozloze zhruba 95 tisíc metrů čtverečních by měl podle představy Amazonu stát ve vesnici Dobrovíz u Prahy. Místní obyvatelé ale stavbu, se kterou si spojují hlavně nepříjemný nárůst osobní i nákladní dopravy, v prosinci odmítli v referendu. Požadují vybudování obchvatu tak, aby zvýšená doprava neucpala úzké silnice v památkově chráněné obci.

V úterý večer se proto v Dobrovízi sešli zástupci obce s místními lidmi, developerem Panattoni, který by měl haly stavět, a státní agenturou CzechInvest. Ta se do sporu vložila na konci roku s tím, že bude hrát ve sporu prostředníka.

Hlavním tématem jednání bylo memorandum, které má upravit podmínky, za nichž by Dobrovíz souhlasila s vybudováním distribučního skladu.

Místní už téma výstavby obří haly Amazonu možná trochu unavuje. Do restaurace Géčko na jednání nakonec přišlo jen několik desítek Dobrovízanů. Ti, kteří dorazili, mají ale pořád chuť proti Amazonu bojovat. O smířlivý tón se sice snažil náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hajdušek, jakmile ale došlo po úvodních prezentacích na debatu a otázky, bylo hned vidět, že velké nadšení obří hala ve vesnici nebudí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se