Většinový vlastník českého T-Mobilu, skupina Deutsche Telekom, plně ovládl operátora s největším počtem tuzemských mobilních zákazníků. Za zbývající podíl 39,2 procenta zaplatil koncern fondu Mid Europa Partners podle zdrojů agentury Reuters 800 milionů eur, tedy 22 miliard korun.
Deutsche Telekom v pondělí tuto zprávu oficiálně potvrdil.
"Akvizice zbývajících podílů je přirozený krok k optimalizaci našeho portfolia a podporuje naši transformaci na předního integrovaného celoevropského provozovatele," uvedla členka představenstva společnosti Deutsche Telekom Claudia Nematová.
O prodeji podílu menšinového investora, který jej držel přes lucemburskou společnost, se spekulovalo delší dobu. Údajně jednal s více zájemci, Deutsche Telekom ale měl k jeho odkupu přednostní právo.
Hodnota operátora tak díky transakci překonala 56 miliard korun, tedy čtyřapůlnásobek provozního zisku před daněním a odpisy (EBITDA) za poslední zveřejněný rok 2012.
Cena 65 miliard za 69,4 procenta akcií Telefóniky při loňské akvizici skupinou PPF dosáhla jen o málo vyšší hodnoty obvyklého ukazatele násobku EBITDA. Valuace dvou největších českých operátorů je tak podobná.
T-Mobile za první tři čtvrtletí minulého roku vykázal meziroční pokles tržeb i provozního zisku shodně o 16 procent. Tedy výrazně vyšší než ve stejném období o rok dříve, kdy se jednalo jen o jednotky procent. Telefónica proti tomu vykázala ve třetím kvartálu stabilní pokles provozního zisku o 9 procent podobně jako předchozí rok.
Španělé mizí z Telefóniky. Dozorčí radu vede Štefunko z PPF, je v ní i exministr Mlynář - čtěte ZDE
Šéf T-Mobilu: V pevných sítích a IT službách sázíme na firemní klienty - čtěte ZDE
Deutsche Telekom koupil loni i středoevropskou telekomunikační skupinu GTS. Díky spojení s její českou pobočkou by tuzemský T-Mobile mohl získat především důležité optické sítě a rozšířit portfolio firemních zákazníků. V současnosti ale operátor prochází sloučením s dříve sesterskou společností T-Systems zaměřenou také na korporátní klientelu.
Podobné ohodnocení T-Mobilu jako Telefóniky může ukazovat na to, že ho mateřský koncern již nepovažuje jen za mobilního operátora, ale v budoucnu v něm vidí i významného hráče v pevném připojení. Právě pevné linky jako dědictví Českého Telecomu a na ně navázaná domácí a firemní klientela byly dosud zásadní výhodou Telefóniky. T-Mobile má dnes více mobilních klientů, Telefónica jej ale překonává tržbami právě v pevných sítích.
Oba operátoři také začali společně sdílet stávající 2G a 3G mobilní sítě. Logicky by tak mohli spolupracovat a šetřit náklady i na stavbě nových rychlých mobilních datových sítí 4G s technologií LTE. Právě pro ně je velmi důležité připojení vysílačů, především pomocí pevných optických sítí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist