Auta na stlačený zemní plyn v Česku vítězí nad elektromobily. Meziročně jich přibylo přes dva tisíce a celkem jich na českých silnicích jezdí téměř sedm tisíc. Největší vozové parky firem v Česku už čítají pět set až sedm set aut na CNG a začínají jimi jezdit například Hasičské záchranné sbory, Městská Policie, ČSAD, Česká pošta a další organizace a firmy.

Když v roce 2010 vydala GIA  (Global Industry Analysts) zprávu, že do roku 2015 bude na světě jezdit asi 28 milionů CNG vozidel, věřil tomu málokdo. „A ve světě je na konci roku 2013 už nyní 19,87 milionu CNG vozidel, některé statistiky uvádějí čísla ještě větší,“ upozorňuje Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu (ČPS). 

Tomu, že přibývá aut na plyn, odpovídá i spotřeba tohoto paliva. Ta v Česku za rok 2013 činila téměř 22 milionů kubických metrů, což představuje 44procentní nárůst proti roku 2012. "Výsledky vysoce předčily naše očekávání, ještě v prosinci jsme věřili opět jen asi ve dvacetiprocentní nárůst. CNG je v současnosti nejekonomičtější palivo, pokud by například všechny vozy v Česku přešly z benzinu na CNG, klesly by náklady na provoz vozů asi o 200 miliard korun a to nepočítám úspory za výrazné snížení emisí," uvedl místopředseda Rady ČPS a člen představenstva E.ON Jiří Šimek.

Podle Německé energetické agentury DENA vzrostla už vloni v první polovině roku meziročně německá poptávka po CNG o 60 procent a stejný trend je i v okolních státech.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se