Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se loni meziročně snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun. Provozní výnosy proti roku 2012 vzrostly o procento na 217,3 miliardy korun.

Sdělila to firma, podle které jsou hlavními příčinami poklesu zisku výrazné snížení velkoobchodních cen elektřiny kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie, stagnace ekonomiky v Evropě a nejistota ohledně regulatorních podmínek v energetice.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se meziročně snížil o 4,4 procenta na 82,1 miliardy korun. Jak uvádí společnost, očekávání tak překročil o 1,1 miliardy korun. 

"Krizi evropské energetiky čelí Skupina ČEZ lépe než konkurence také v oblasti finanční stability. Jako jedna z mála evropských energetik jsme dokázali udržet přiměřenou míru zadlužení, o čemž svědčí udržení ratingu od agentury Standard & Poor’s na stávající historicky nejvyšší úrovni A-," uvedl k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

V letošním roce očekává skupina ČEZ zisk zhruba 27,5 miliardy korun a provozní zisk před odpisy ve výši 70,5 miliardy korun. Prognóza odráží podle vyjádření ČEZ pokračující pokles velkoobchodních cen elektřiny. Druhým důvodem pak je nestabilní regulatorní rámec v Evropě.

"Důležitým indikátorem dalšího vývoje energetického sektoru bude jednání na půdě Evropské unie o klimaticko-energetické politice Evropy do roku 2030," doplnil Beneš s tím, že v rámci společné iniciativy nejvýznamnějších evropských energetik hájíme jednotné stanovisko v zájmu bezpečnosti dodávek elektřiny a konkurenceschopnosti evropského průmyslu.