Ratingová agentura Fitch v pátek potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků Slovenska na stupni A+ se stabilním výhledem. Varovala však před vysokou nezaměstnaností.

Fitch uvedl, že slovenská ekonomika by nadále měla růst rychleji než celá eurozóna. Fitch letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu eurozóny o 0,9 procenta, zatímco slovenská ekonomika má vzrůst o 2,4 procenta. Míra nezaměstnanosti má však činit 14 procent, což je výrazně nad průměrem zemí s podobným ratingovým hodnocením.

Slovenský bankovní sektor je podle agentury v dobrém stavu a zadlužení soukromého sektoru je na nízké úrovni. Bankovní sektor má také vysokou průměrnou kapitálovou přiměřenost a poměr zadlužení ke vkladům je na zvládnutelné úrovni.

Bilance běžného účtu má letos i příští rok zůstat v přebytku, hlavně díky zlepšení přebytku zahraničního obchodu. Zahraničnímu obchodu pomáhají relativně nízké náklady na práci v zemi a lepší výhled celé eurozóny. Přebytek bilance běžného účtu by také měl pomoci snížit vnější zadlužení země.

Rozpočtový deficit se má letos podle odhadu Fitch o něco zvýšit na 2,8 procenta HDP z loňských odhadovaných 2,6 procenta. Zůstane však pod tříprocentním limitem stanoveným EU, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist