Německo do značné míry žije z vývozu zboží, zejména pak investičních celků, jejichž hodnota v roce 2012 dosáhla 486 miliard eur (44 % celkového vývozu). I neekonoma by napadlo, že klíčem k odhadu vývozu investičního zboží by tedy mohla být vytíženost výrobních kapacit na hlavních německých odbytištích (konkrétně 37 zemí s 90 % německého vývozu). Stoupne-li, zvýší se pravděpodobnost, že tyto podniky výrobu rozšíří. Vyšší vytíženost také vede k častějším opravám. Oboje se odrazí ve větší poptávce po německém investičním zboží.

Výsledky ukazují, že vztah mezi veličinami je opravdu poměrně silný (mezi lety 1995 až 2012 byl korelační koeficient 72 %, viz graf) a v průběhu ekonomické krize posledních let se ještě upevnil. Navíc má výrobní vytíženost vyšší vypovídací hodnotu než jiné indikátory pro budoucí výši německých exportů – exportní očekávání německých podniků (sestavuje německý ekonomický institut ifo) a hodnota objednávek ze zahraničí (Spolkový statistický úřad).

g1
Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.