Největší tuzemský internetový prodejce elektroniky Alza se novým způsobem snaží srazit poplatky, které obchodníci platí bankám. O převod peněz přes platební bránu se Alze už přes měsíc místo České spořitelny stará třetí největší slovenská banka – Tatra banka.

Alza tím chce zjevně profitovat z levnějších mezibankovních poplatků, které EU stanovila pro přeshraniční platby kartami.

Mluvčí Alzy Šárka Jakoubková potvrzuje, že pro on-line platby kartou firma využívá Tatra banku od 22. ledna kvůli optimalizaci nákladů. Sama Tatra banka se přitom ani moc nemusela snažit nabídnout Alze lepší podmínky. Udělala to za ni Evropská komise.

Ta pro přeshraniční platby zastropovala poplatky, které hradí banka obchodníka bance (interchange fee), jež vydala platební kartu. Unie je stanovila maximálně na 0,2 procenta z platby debetní a 0,3 procenta z platby kreditní kartou. V Česku se tyto poplatky nyní pohybují okolo 1 procenta z transakce. 

Mluvčí Tatra banky Marina Masarová HN potvrdila, že v případě karet použitých na e-shopu Alza.cz Tatra banka používá interchange fee pro přeshraniční platby. Alza výši poplatků Tatra bance ani z toho očekávané úspory nechce říkat.

Loňské tržby Alzy v Česku a na Slovensku byly 9,2 miliardy korun. Podle expertních odhadů jí může platební brána Tatra banky ušetřit ročně desítky milionů korun. 

Způsob, jakým Alza.cz unikla vyšším mezibankovním poplatkům v Česku, je zatím ojedinělý. “Při realizaci karetní transakce přes internet spolupracuje společnost Alza.cz se svou dceřinou společností Alza.sk. Ta je v rámci přijímání platebních karet přes internet smluvním partnerem Tatra banky,“ vysvětluje cestu k poplatkové úspoře Šárka Jakoubková, mluvčí Alzy.

Peníze z Česka tak putují do Alzy.sk a ta platbu zúčtuje mateřské Alze.cz. Podle informací z trhu podobný způsob dosud využilo jen pár malých internetových obchodů.

Postup Alzy napadla Česká spořitelna. U karetních asociací si stěžuje, že Tatra banka nedodržela pravidla pro přeshraniční platbu. Za tu je považován případ, kdy obchodník, u kterého zákazník platí, je v jiné zemi než vydavatel karty. 

Šéf MasterCard v Česku Miroslav Lukeš HN řekl, že postup Tatra banky asociace zkoumá. Podle neoficiálního vyjádření Visy o porušení pravidel nejde.

Přechod Alzy k Tatra bance pocítí nejen Česká spořitelna jako zúčtovací banka. Výnosy z poplatků se sníží všem bankám, jejichž klienti v e-shopu u Alzy platí kartami. Její web denně navštíví asi 200 tisíc lidí.