Společnost Ahold v Česku významně posiluje. S rakouským Sparem se dohodla na prodeji jeho 50 prodejen, které v zemi má. Díky tomu se stane maloobchodní jedničkou v Česku.

Hodnota obchodu je 5,2 miliardy korun. Značka Spar z Česka zcela zmizí. Podle zjištění IHNED.cz se z jejích obchodů v druhé polovině roku stanou Alberty. K tomu dojde poté, co transakci schválí antimonopolní úřad.

"Tato akvizice pro nás znamená zvýšení tržeb Aholdu v Česku přibližně o 30 procent. Budeme maloobchodním lídrem v zemi," plánuje celosvětový šéf Aholdu Dick Boer. Sdělil, že polovinu ceny jeho společnost zaplatila hotově, zbytek pak převzala v podobě dluhu.

"Prodejny Spar v Česku prodělávají. Do dvou let chceme, aby byly ziskové," říká šéf Aholdu. Věří, že k tomu pomůže i dobře zvolená poloha obchodů Spar. "To platí v Praze, Brně i celé republice," chválí nově nabyté prodejny Dick Boer.

Supermarket. Ilustrační fotoZ 50 provozoven společnosti Spar v Česku je 35 hypermarketů a 14 supermarketů. V roce 2013 činil jejich čistý obrat přibližně 12 miliard korun.

Stažení Sparu z českého trhu je logické. Firma zde dlouhodobě prodělává, za posledních několik let šlo o ztrátu přes tři miliardy korun. Například roce 2012 byl tuzemský Spar v minusu 545 milionů.

"Naše strategie je založena na tom, že v zemích, v nichž působíme, se nám daří získat udržitelnou pozici na trhu. Ukázalo se, že v Česku to bylo obtížné. Proto odcházíme a budeme se koncentrovat na rostoucí trhy, jako je Itálie, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko," vysvětlil Rudolf Staudinger, člen správní rady zodpovědný za zahraniční operace ve společnosti Spar.

Neodcházíme, tvrdil v létě Spar

Přitom ještě loni v létě manažeři Sparu spekulace o prodeji českých prodejen striktně odmítali. Navíc před několika dny firma otevřela nový obchod v pražském centru Florentinum.

"Zcela určitě neexistuje záměr prodat Spar v Česku. Naopak otevíráme a budeme otevírat nové obchody," tvrdil ještě v červenci Robert Spiegel, jednatel Sparu.

Ahold zřetelně posílil, sází především na sílu počtu prodejen. V současné době v Česku provozuje 284 obchodů pod značkou Albert. Po akvizici Sparu bude mít Ahold přes 330 obchodů - stane se tak místní maloobchodní jedničkou.

"Pokud dohodu schválí antimonopolní úřad, plánujeme současné prodejny Spar provozovat pod značkou Albert. Ale až po schválení, které předpokládáme v druhé polovině tohoto roku," řekla IHNED.cz mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

Nizozemská společnost Ahold působí i na Slovensku, loni v listopadu však oznámila, že aktivity v této zemi prodá společnosti Condorum, aby se důsledněji zaměřila na český trh. Transakce má být dokončena v první polovině letošního roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist