Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl prohlásil, že Češi nemají povinnost přijmout euro. Dokládá to na příkladu Švédska. Tamní občané v referendu před lety odmítli euro navzdory tomu, že jejich země nemá stejně jako Česko sjednanou trvalou výjimku pro přijetí této měny.
"Švédsko nemá výjimku z přijetí eura. Referendum přitom řeklo ne a Švédsko od té doby záměrně nesplňuje některá kritéria. A přitom se aktivně bez jakékoliv diskvalifikace účastní všech jednání o dalším směřování evropské integrace," uvedl Hampl na páteční konferenci akademie CEVRO.
Dodal, že členství v jakékoliv zóně není automaticky zárukou lepší ekonomické situace.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












