Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl prohlásil, že Češi nemají povinnost přijmout euro. Dokládá to na příkladu Švédska. Tamní občané v referendu před lety odmítli euro navzdory tomu, že jejich země nemá stejně jako Česko sjednanou trvalou výjimku pro přijetí této měny.

"Švédsko nemá výjimku z přijetí eura. Referendum přitom řeklo ne a Švédsko od té doby záměrně nesplňuje některá kritéria. A přitom se aktivně bez jakékoliv diskvalifikace účastní všech jednání o dalším směřování evropské integrace," uvedl Hampl na páteční konferenci akademie CEVRO.

Dodal, že členství v jakékoliv zóně není automaticky zárukou lepší ekonomické situace.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se