Jediná cesta, jak se země Evropské unie včetně České republiky mohou vymanit z problémů, jež vyvolala i odhalila finanční krize vede přes důsledné strukturální změny. „Ale zároveň je nutné být přitom sociálně citliví. Protože míra nezaměstnanosti je vysoká, jen v zemích OECD ve srovnání s předkrizovým obdobím přibylo 14 miliónů nezaměstnaných,“ říká generální tajemník Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Ten v úterý 18. září přijede v čele delegace OECD do Prahy a na setkání s českými politiky i ekonomickými odborníky představí novou „Economic Survey“ - zprávu o České republice a souhrn doporučení pro českou ekonomiku i společnost. Týdeníku Ekonom před svou cestou do Prahy poskytl v Paříži exkluzivní rozhovor.

„Obvykle se řeší hlavně otázka čtvrtletního růstu HDP, míra inflace, nezaměstnanost, deficit... Jenže to jsou jaksi povinné disciplíny, jež musejí zvládnout všichni. Pak je tu ale něco navíc: některé země mají lepší vzdělávací systém, jiné jsou lídři v inovacích, v konkurenceschopnosti, ve výběru daní, flexibilitě pracovního trhu... Je tedy spousta věcí, které mají na ekonomiku velký vliv, na kterých se dá pracovat a kde se poučit,“ říká Gurría.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se