Přehřívající se trh nemovitostí je výraznou hrozbou pro stabilitu druhé největší ekonomiky světa – Číny. Značný růst cen domů totiž v kombinaci s eskalujícími problémy některých developerů představuje časovanou bombu. K jejímu odjištění stačí jediné – ztráta důvěry. 

Strach vzbuzuje především spekulativní poptávka. Ceny v lednu meziročně rostly o 9,6 procenta. Ačkoliv se vládě v únoru podařilo utlumit spekulační nákupy a meziroční růst klesl oproti lednu na 8,7 procenta, zlepšená data finální uklidnění zdaleka nepřinesla.

Oslabení spekulačního tlaku totiž staví do ošemetné pozice developerské společnosti. Ty, podobně jako tomu bylo v letech před propuknutím hypoteční krize v USA, při růstu cen nemovitostí investují dodatečné prostředky do konstrukce dalších bytových jednotek. V případě, že se však trend obrátí a projeví se pokles cen, jejich domy začnou ztrácet na hodnotě. Vytvoří se tlak na spekulanty, kteří začnou prodávat své nemovitosti, jak jejich cena klesá. Dojde pak k poklesu všeobecné důvěry a ceny padnou výrazně pod své reálné hodnoty. Developeři se dostanou do tísnivé finanční situace. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se