Čína loni zvýšila těžbu břidlicového plynu na 200 milionů krychlových metrů, což je pětinásobek úrovně předešlého roku. Plyne z to dnešních údajů čínského ministerstva půdy a přírodních zdrojů.

Díky novým projektům a investicím by Čína příští rok mohla z břidlicových hornin vytěžit až deset miliard krychlových metrů plynu, a výrazně tím překonat vládní plán, řekli analytici agentuře Bloomberg. Čína loni spotřebovala 169 miliard kubíků plynu, z toho třetinu získala dovozem.

Společnost China Petrochemical, která je mateřskou skupinou ropné firmy Sinopec, se minulý týden dohodla s místními úřady na zvýšení těžby ve středočínském okrese Fu-ling do roku 2015 na pět miliard krychlových metrů ročně. Naznačuje to, že cíl Pekingu dosáhnout do příštího roku produkce 6,5 miliardy kubíků z břidlic, bude možná překonán.

"Čína může snadno překročit cíl pro rok 2015, zejména díky rychlému tempu rozvoje projektu Fu-ling," řekl analytik šanghajské společnosti UOB-Kay Hian Š' Jen. S pomocí dalších těžařů by se podle něj mohla produkce dostat až na deset miliard kubíků.

Čína má v břidlicových horninách největší prokázané zásoby plynu na světě a proti zásobám ve Spojených státech jsou téměř dvojnásobné. Produkce z nich je ale zatím mizivá ve srovnání s úrovní 266 miliard kubíků v USA v roce 2012. Rozvoj těchto ložisek v Číně brzdí vysoké náklady, těžký terén a nedostatečná infrastruktura.

S ohledem na rostoucí znečištění v důsledku činnosti uhelných elektráren ale čínská vláda podniká důrazné kroky na podporu těžby z břidlic. Peking například umožnil, aby do sektoru těžby vstoupil soukromý kapitál, a šéfové společností China National Petroleum a PetroChina na nynějším zasedání čínského parlamentu řekli, že jsou těmto investicím otevřeni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist