Počet elektrických osobních aut se loni po celém světě více než zdvojnásobil na více než 400 tisíc. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnilo Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie (ZSW) v Bádensku-Württembersku.

Vědci ve výzkumu vycházeli z globálních údajů o registraci elektrických vozů.

Největší poptávka po elektromobilech je ve Spojených státech, Japonsku a Číně. Další příčky podle počtu elektrických vozů patří evropským zemím - Francii, Nizozemsku, Norsku a Německu.

Největší zájem o elektrické vozy je v zemích, které mají programy na podporu prodeje těchto aut.

Mezi největší automobilky patří firmy z Japonska a Spojených států. Baterie do elektromobilů pocházejí hlavně z Asie. Mezi největší prodejce elektrických vozů patří japonský Nissan, americká General Motors a japonská Toyota.

Prodej elektrických vozů v posledních třech letech prudce roste, podle ZSW až o 100 procent ročně. Na počátku roku 2012 jezdilo na silnicích po celém světě asi 100 000 elektrických aut. O rok později 200 000 a na počátku letošního roku již 405 000 vozů.

Pokud zůstane růst na stejné úrovni, bude na počátku roku 2016 na ulicích jezdit už více než jeden milion elektromobilů.

Nejvíce elektrických vozů jezdí ve Spojených státech, a to 174 000. Následuje Japonsko s 68 000 vozy a Čína s 45 000 vozy.