Vláda ve středu schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce na loňské úrovni, kdy dostali zpět zhruba 1,3 miliardy korun.

Takzvaná zelená nafta byla ke konci loňského roku v Česku zrušena. Vláda by chtěla podporu obnovit ještě letos na stejné úrovni jako loni, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Vláda se shodla, že v souladu s koaliční smlouvou se k zelené naftě vrátíme ještě letos. Bude připravena novela zákona o spotřební dani a vracíme se k podpoře na stejné úrovni jako v roce 2013," řekl.

"Byli bychom rádi, kdyby byl zákon účinný již letos. První možný termín je 1. červenec," dodal Sobotka.

Sobotka zároveň informoval, že pro návrh hlasovala vláda jednomyslně, jen ministr financí Andrej Babiš (ANO) se kvůli možnému střetu zájmů hlasování zdržel. Babiš je majitelem Agrofertu, který by zvýhodnění u nafty rovněž využíval.

Podle Sobotky většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak byli na společném unijním trhu znevýhodněni.

Na základě analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytují pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko.

Ministerstvo zemědělství navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s biopříměsí.

Roční výše vratky by měla dosáhnout podobně jako loni zhruba 1,28 miliardy korun.

"V případě, že bude umožněno žádat o vrácení spotřební daně za naftu spotřebovanou od června, odhaduje se hodnota vratky na výši asi 0,85 miliardy korun," uvedlo ministerstvo zemědělství.

Úplné zrušení zelené nafty schválila vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření.

Zemědělci následně zpomalovali protestními jízdami svých strojů dopravu na silnicích na řadě míst republiky.

Nečasův kabinet poté své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent.

Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě.