Nešikovně podstrčená bonboniéra dokáže pořádně zkomplikovat život. A je jedno, že se její cena počítá řádově v desetikorunách, maximálně stokorunách. Když ji totiž někdo použije jako "všimné", skončí obdarovaný třeba i ve vězení. Podobné problémy přitom bude mít i dárce. Zdánlivou absurditu umožňuje současný trestní zákoník, který neobsahuje žádnou spodní hranici, od níž už nejde jen o neetický dárek, ale o úplatek.
Tato právní úprava sice platí už několik let, ovšem teprve v současné době nabývá v souvislosti s všeobecným protikorupčním a protiúplatkářským tažením na významu. Strážci zákona dokonce dostávají podněty, v nichž jako úplatek figurují i květiny.
I když policie a státní zastupitelství takovéto drobnosti podle právníka Lukáše Bohuslava, jenž se zaměřuje na problematiku trestní odpovědnosti firem, zpravidla odkládají, pro zainteresované to minimálně znamená nepříjemnosti. Vždy ovšem záleží na rozhodnutí konkrétního člověka, který dostane případ na starost, a je čistě na orgánech činných v trestním řízení, zda kytici květin či kávu za úplatek označí.
Důležité jsou vždy konkrétní okolnosti. Právě z těch je většinou možné i vyčíst, zda jde o přátelský dar, či spíše o úplatek. "Podle mě ale není správné považovat za úplatek v trestně právním smyslu tabulku čokolády. Avšak česká úprava to umožňuje," říká bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl, který působí v advokátní kanceláři Kinstellar. A problémy nemusejí mít jen fyzické osoby, ale vzhledem k existenci zákona o trestní odpovědnosti právnických osob i přímo firmy.
Česko je v korupčním průzkumu čtvrtou nejhorší zemí v EU - čtěte ZDE
Policie obvinila kvůli eurodotacím osm lidí včetně bývalého zastupitele ODS z Liberce - čtěte ZDE
Podle trestního zákoníku ten, kdo přijme úplatek, může dostat zákaz činnosti nebo až čtyři roky za mřížemi. Ten, kdo naopak úplatek poskytne či jej jen nabídne, může počítat s peněžitým trestem nebo až s dvěma roky natvrdo. Se závažností trestných činů a výší předávaných úplatků ovšem trestní sazby narůstají. V milionových kauzách pak může jít třeba i o dvanáct let ve vězení.
Problém ovšem je, že úplatkářství je v obchodních vztazích upraveno příliš obecně. Úplatek zákon definuje jako "neoprávněnou výhodu spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, na které není nárok". Lze tedy poměrně snadno kriminalizovat i jednání, jehož cílem je čistě snaha o budování dobrých obchodních vztahů a které je v českém byznysu - ale obecně i v českém prostředí - považováno za zcela běžné. "Současná úprava by si určitě zasloužila zpřesnění a doplnění," říká Mečl.
Jak to vidí byznys
Co podle vás ještě úplatek není a co už ano? Čím byste vymezili hranici pokusu o korupci? Týdeník Ekonom se v rubrice Byznys echo zeptal osobností českého byznysu:
O úplatek se podle mě nejedná tehdy, když se o věci můžu dočíst v novinách, aniž bych se musel stydět. Nedělejme zbytečné tajnosti a vyhneme se podezření.
Marius Persinaru
generální ředitel Xerox Česká republika a Slovensko
Běžný pracovní oběd a reklamní hračky jsou v pořádku; ale už méně, pokud na oběd letíte Gulfstreamem do restaurace Masa v New Yorku s reklamními rolexkami na ruce.
Markéta Stržínková
ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu
Pokud obdarovaný dokáže přijatou věc či pozvání snadno oplatit, aniž by to pro něj bylo drahé, jedná se dle mého názoru o pozornost. Předání peněz je úplatek.
Petr Sýkora
ředitel nadačního fondu Dobrý anděl
Pozor, každý úplatek není korupce. Korupce je nejhorší možná forma úplatku, kdy korumpující vědomě a za vlastním prospěchem dělá činnost, která škodí dalším.
Karel Janeček
matematik a byznysmen
Milionová čokoládová bankovka jako poděkování korupce není. Cokoliv darovaného či nabídnutého, co ovlivní rozhodnutí protistrany v můj prospěch, korupce je.
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Další odpovědi, včetně reakcí majitele holdingu Wikow Martina Wichterleho, majitele Linetu Zbyňka Frolíka či generálního ředitele Linde Gas Petra Choulíka najdete zde.
- V jakých dalších častých případech hrozí vězení za úplatkářství?
- A jak úplatkáři vytvářejí zdání legality?
Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist