Ačkoli společnost Amazon už nepočítá s tím, že by své logistické centrum postavila v Brně, developer CTP stále věří, že obří sklad v moravské metropoli vyroste. A tím pádem nepřijde o svůj výnosný obchod. Svědčí o tom fakt, že i po zrušení projektu CTP skupuje od soukromých vlastníků pozemky pod plánovaným sjezdem z dálnice D1 v Brně.

To byla totiž jedna s kompenzačních podmínek, ke které se CTP zavázal. Stalo se tak poté, co brněnské zastupitelstvo zamítlo dodatek ke smlouvě, která měla umožnit prodej městských pozemků pro stavbu samotného logistického centra právě developeru CTP. Podle kompromisu musel soukromý developer částečně přispět k tomu, aby v Brně po odkladech vznikl dálniční sjezd, který uleví přetížené dopravě na jihu města.

Konkrétně se CTP zavázal, že od vlastníků na své náklady vykoupí pozemky pod plánovaným sjezdem a ty potom bezplatně převede na město. O samotnou stavbu dálničního napojení by se potom prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnc staral stát.

V otevřeném dopise (přiložen na konci článku - pozn. red.) zaslaném v pátek brněnským zastupitelům CTP Invest píše, že za výkup pozemků už zaplatil deset milionů korun. Ředitel CTP Remon Vos poté ještě pro IHNED.cz tuto částku aktualizoval na 12 milionů, z čehož vyplývá, že jednání a výkupy dále probíhají.

CTP upozorňuje na to, že závazek Ředitelství silnic a dálnic postavit sjezd z D1 do tří let od doby, co získá stavební povolení, je navázán právě na investici společnosti Amazon. "Pokud zastupitelé projekt neschválí, pozemky pro sjezd si necháme," říká Vos.

CTP není jediný, kdo se chová, jako by prohlášení manažera Amazonu Tima Collinse o ukončení brněnského záměru, bylo jen opožděným aprílovým žertem. Brněnští radní totiž také nechali v programu na úterní zasedání zastupitelstva bod o hlasování o klíčovém, již třikrát odmítnutém, dodatku. Mohou tedy odhlasovat prodej pozemků pro stavbu, o kterou její investor oficiálně nestojí.

O tom, zda obrovský sklad americké internetové firmy v průmyslové zóně Černovická terasa bude, již brněnští zastupitelé přitom hlasovali třikrát. Pokaždé v neprospěch záměru. Na posledním, březnovém hlasování, chyběly tři hlasy, aby záměr prošel.

Právě tím zdůvodňoval Collins, proč Amazonu došla trpělivost a veřejně prohlásil, že americká firma už nepočítá s tím, že by velkosklad provozovala v Brně. 

Podobně jako ve středočeské Dobrovízi měla americká internetová firma plán postavit v brněnské průmyslové zóně Černovické terasy logistické centrum. Obří hala o ploše třinácti fotbalových hřišť (95 tisíc čtverečních metrů) by si vyžádala investici 2,7 miliardy korun.

Tři sta milionů by putovalo podle aktualizovaného návrhu dodatku za pozemky a kompenzace přímo do brněnské kasy. Kromě toho nabízel Amazon vytvoření minimálně 1 500 stálých pracovních míst. Kritici ale upozorňovali na nízkou kvalitu pracovních míst a obyvatelé městských částí Slatina a Tuřany se obávali zhoršení již tak špatné dopravní situace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist