Ruský miliardář Gennadij Timčenko, který se kvůli údajným těsným vztahům s Kremlem ocitl na seznamu osob potrestaných americkými sankcemi za ruskou anexi Krymu, tvrdí, že bere postih z Washingtonu jako čestné vyznamenání. A své peníze prý převedl do ruských bank.

"Skutečnost, že jsem byl zařazen na seznam, byl možná malé překvapení, ale taky to byla pro mne pocta," řekl Timčenko podle agentury Reuters v rozhovoru pro ruskou státní televizi.

Miliardář stihl prodat svůj podíl v obchodní společnosti Gunvor ještě den před tím, než se jeho jméno ocitlo na sankčním seznamu. Tato okolnost mu prý v podnikání způsobila jen drobné potíže.

"Nějaké (problémy) vznikly, protože některé banky začaly vytvářet jisté potíže. Uvědomují si, s kým mají co do činění, a bojí se," připustil. "Ale celkově nejde o nic vážného, protože jsme předvídali, co se může stát, a tak jsme se o naše aktiva postarali v předstihu," poznamenal o přesunu kont do ruských bank.

Timčenkovy výroky zapadají do vzdorné nálady, s níž ruští představitelé a podnikatelé přinejmenším na veřejnosti odpovídají na sankce vyhlášené Spojenými státy a Evropskou unií.

Oligarcha je zřejmě nejvýraznější postavou na americkém seznamu, přijatém v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova. Tu Moskva podnikla po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče kyjevskými demonstranty. Podle amerického ministerstva financí ruský prezident Vladimir Putin měl v Gunvoru investice a možná má přístup k peněžním zdrojům Gunvoru. Takové tvrzení však jak Kreml, tak Gunvor popřely.

Gunvor začínal jako malý vývozce ropy z estonského přístavu Tallinn. Ale firma pozoruhodně rostla, až se stala největším exportérem ruské ropy, a to i díky kontraktům s velkými státními společnostmi, jako je Rosněfť.

Timčenko je také spoluvlastníkem druhé největší ruské plynárenské společnosti Novatek.

V interview, natočeném během Timčenkovy návštěvy Číny, naznačil, že se hodlá věnovat více podnikatelským příležitostem v Asii.

To odpovídá i pobídkám z Kremlu. Ruští představitelé tvrdí, že pokud Evropa nebude k Rusku přistupovat s náležitým respektem, bude Rusko prodávat ropu a plyn Číně s nenasyceným trhem, takže v důsledku na tomto obratu Evropané prodělají.

Novatek má šedesátiprocentní podíl v projektu za 27 miliard dolarů, který počítá s těžbou plynu na sibiřském poloostrově Jamal, odkud by měl putovat hlavně k zákazníkům v Asii.

Timčenko uvedl, že jedná s Číňany o možnosti prodávat jim plyn za jüany namísto eur či dolarů, které se při takových transakcích tradičně užívají.

Evropa podle miliardáře už několik let odhání Rusy od sebe. Ale rozvoj prodeje plynu do Asie "ukáže Evropanům, že jsou schopni to udělat, jakož i to, že tento trh v asijské a tichomořské oblasti má velký potenciál rozvoje".

"V Evropě je bohužel jen chabé ponětí o situaci. Když se pletou do mezinárodních záležitostí, neuvědomují si možné důsledky. Zdá se, že (Evropané) to nepochopili. Politici se chovají velice krátkozrace," usoudil oligarcha.