Snažte se prosadit, že jako Česká republika budete mít možnost vlastních budoucích rozhodnutí, radil minulý týden české vládě Johannes Teyssen, šéf německého E.ON, jedné z největších energetických firem v Evropě.

Pokud bude energetika určována dotacemi a ne trhem, doplatí na to podle něj menší státy. Teyssen byl v Praze v rámci skupiny zástupců největších energetických firem, které se snaží u politiků lobbovat za reformu odvětví.

HN: V celé Evropské unii se nyní řeší budoucnost energetiky. Jak jsou dnes v Německu vnímány dotace do zelených energií 24 miliard eur ročně, když rostou emise i výroba z uhlí?

Je tam stále více erudované diskuse. Před pár lety by každý řekl: „Podívej, slunce a vítr fungují zadarmo, takže obnovitelné zdroje jsou dobré.“ Dnes stále více lidí rozumí tomu, že hodnota elektřiny, kterou za těch 24 miliard vyrobíme, je jen dvě miliardy eur.

I přes rostoucí diskusi ale většina lidí vnímá obnovitelné zdroje spíše emotivně, musíme s tím počítat. Pro normálního občana je neuvěřitelně složité, aby rozuměl energetickému trhu, vždyť s tím má problémy i spousta expertů i politiků.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se