Oproti minulosti u nás vedle montoven stále častěji zahajují provoz firmy, které mají složitější výrobní procesy jako například testovací laboratoře nebo výzkumná centra.
Investoři si nechají stavět budovy na míru, ale získat povolení k jejich užívání u nás trvá déle než v Německu nebo v Polsku.
V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl Remon Vos, generální ředitel a spolumajitel developerské skupiny CTP.
Jak se změnil za posledních 10 let chod vaší společnosti?
Kromě toho, že jsme po roce 2004 měli více investorů a také jiný typ, jsme snadněji získávali financování. Bylo levnější a snadnější. K lepšímu se změnila také legislativa. Na druhou stranu, a to nemá se vstupem Česka do EU souvislost, získat povolení je čím dál složitější. Povolovací procesy trvají déle než v minulosti, a to i ve srovnání s okolními zeměmi. Před rokem 2004 to bylo snadnější.
Čím to je?
Ne všichni úředníci se vyznají v legislativě. Když požádám o stavební povolení nebo kolaudační souhlas v sousední zemi, v Německu nebo v Polsku, proces je rychlejší než v Česku.
Společnost CTP je největším developerem průmyslových nemovitostí v Česku. Loni vybrala na nájemném 125 milionů eur, v přepočtu asi 3,4 miliardy korun. CTP vlastní výrobní haly, sklady a kanceláře po celé ČR, působí i na Slovensku, v Polsku a v Rumunsku.
V průmyslových halách a kancelářích od CTP sídlí firmy, které zaměstnávají přes 30 tisíc lidí. Jsou ve městech jako je Brno, Ostrava nebo Plzeň.
Můžete uvést příklad?
Náš nájemce, a může to být i česká firma, chce v naší budově vyrábět a k tomu potřebuje povolení. Pracovníci stavebních úřadů, kteří kolaudační souhlas vydávají, ale ne vždy rozumí provozu dané společnosti. Například firma dělá telefony, rozhodne se vyrábět i počítače a potřebuje expandovat do nových prostor a na to potřebuje různá povolení.
Nižší odměny a žádné výsluhy pro úředníky. Koalice upravuje služební zákon - čtěte ZDE
Jak mohou podnikatelé bojovat s absurdními předpisy? Zakládejte asociace, radí expert - čtěte ZDE
O prostory v té budově mají zájem jiné firmy, ale ty vyrábějí něco jiného. Je tedy nutné vydat povolení. To je jednoduché, děje se to na celém světě, budova se upraví pro jiné účely. Ale tady to musíme pracovníkům stavebních úřadů dlouze vysvětlovat. Navíc po dobu, kdy firma nemůže budovu užívat, nám neplatí nájem.
Máme budovy v různých částech Česka a dalším problémem je to, že v Plzni si úředníci mohou vykládat zákon jinak než například v Brně, Ostravě nebo v Mladé Boleslavi.
Bylo pro vás jednodušší získávat povolení před rokem 2004?
Povolovací procesy jsou čím dál tím složitější. V naší společnosti se jejich vyřizováním zabývá větší počet zaměstnanců než v minulosti. Samospráva by podle mne měla s podnikateli spolupracovat, aby pochopila požadavky a podmínky a zkrátil se čas potřebný pro získání povolení.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist