Největší americký producent jaderné energie, společnost Exelon, koupí za 6,83 miliardy dolarů (135,3 miliardy Kč) energetickou firmu Pepco Holdings. Spojením vznikne největší poskytovatel elektřiny a plynu na východě USA.

Pepco působí v oblasti Washingtonu, Delaware, Marylandu a New Jersey. Má zhruba dva miliony zákazníků. Exelon dodává elektřinu a zemní plyn více než 6,6 milionu zákazníků v Marylandu, Illinois a Pensylvánii.

Spojení by podle agentury Reuters mělo být dokončeno ve druhém či třetím čtvrtletí příštího roku. Schválit ho musí ještě Federální komise pro regulaci energetického trhu a několik státních komisí.

Exelon nabídl za jednu akcii Pepco 27,25 dolaru, což ve srovnání s úterní závěrečnou cenou akcií představuje prémii 20 procent. Exelon očekává, že dohoda významně zvýší zisk firmy v prvním roce po jejím dokončení.

Dohoda umožní Exelonu prodávat více elektřiny za stabilní sazby stanovené regulátorem, a to v době, kdy levný zemní plyn tlačí dolů ceny elektřiny na volném trhu. Po dokončení dohody budou mít regulované aktivity podíl na celkovém zisku firmy 65 procent, nyní jejich podíl činí zhruba 55 procent.