Francouzská vláda nemůže podpořit současnou nabídku americké společnosti General Electric (GE) na převzetí energetické divize francouzské firmy Alstom.

Uvedl to podle agentury Reuters francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg v dopise pro generálního ředitele GE Jeffa Immelta. Dodal, že vláda by pohlížela příznivě na nabídku, která by zahrnovala spojení dopravních aktivit obou podniků.

Společnost GE za divizi nabídla téměř 12,4 miliardy eur (340 miliard korun). Firma Alstom minulý týden uvedla, že do konce května rozhodne, zda nabídku přijme. "Bohužel nemůžeme poskytnout podporu těmto návrhům v jejich současné podobě," citovala agentura Reuters z dopisu.

Zájem o divizi Alstomu projevila rovněž německá společnost Siemens, která případnou nabídku podmínila tím, že dostane čas na hloubkovou prověrku hospodaření francouzského podniku. Alstom již firmě slíbil přístup ke všem potřebným informacím.

Montebourg již dříve uvedl, že francouzská vláda je připravena oba návrhy prozkoumat, nepřipustí však, aby se rozhodnutí uspěchalo. Energetická divize Alstomu vyrábí turbíny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny.

Alstom, který po celém světě zaměstnává zhruba 93 tisíc lidí, se v posledních letech potýká s poklesem poptávky a je silně závislý na zakázkách od francouzské železniční společnosti SNCF a elektrárenské firmy EDF. Jeho dopravní divize je známá například výrobou rychlovlaků TGV.

Americké firmy jsou v poslední době při chuti, podobný rozruch způsobil pro změnu ve Velké Británii farmaceutický kolos Pfizer, který chce koupit britskou firmu AstraZeneca. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist