Po půl roce spekulací je jasno: korejský výrobce pneumatik Nexen v Česku uskuteční investici, která by mohla dosáhnout až ke 40 miliardám korun. Továrnu postaví v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Mohlo by se tak jednat o historicky největší investici v Česku do nového podniku.

Zastupitelé Ústeckého kraje už schválili prodej pozemku. Na včerejším jednání zaznělo, že by počáteční hodnota investice měla být 22,8 miliardy korun. Práci by v továrně měla najít zhruba tisícovka lidí. Pokud se jí bude obchodně dařit, počet pracovních míst se ale může zvýšit až na 2300.

Slíbili podporu, tak jdeme

Nexen, jenž dodává pneumatiky pro automobilky Hyundai a Kia, které mají výrobní závody v Česku a na Slovensku, a také pro modely vozů Škoda Octavia a Rapid, si vybral pro svoji miliardovou investici Česko, přestože se dříve poohlížel i po Polsku a Bulharsku.

Má totiž od státu přislíbenou finanční podporu, protože se objemem investice i počtem zaměstnanců řadí mezi strategické investory. Tuto podporu však schvaluje vláda. Ta si musí pospíšit, jelikož od prvního července letošního roku platí nový režim pro investiční pobídky, jenž podporu značně omezuje.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který se zrovna vrací do Česka z podnikatelské mise ve Vietnamu, investici nekomentoval. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se však bude vláda i této příležitosti věnovat.

"Vláda se věnuje všem významným investicím a snaží se posílit konkurenceschopnost naší země v soutěži s ostatními státy, které o tyto přímé investice rovněž usilují. Nové investice a pracovní místa jsou klíčovou vládní prioritou," řekl HN Sobotka, který se chystá průmyslový komplex Triangle v pátek navštívit.

Nexen má zájem celkem o 70 hektarů, přičemž v první vlně to bude 60 hektarů patřících Ústeckému kraji. Zastupitelé schválili jejich prodej za cenu jedno euro (přibližně 27,5 koruny) za metr čtvereční. Standardní cena v zóně Triangle je 400 korun. Loni v listopadu zastupitelé schválili pro tehdy ještě utajeného investora cenu v rozmezí 150 až 350 korun.

Během jednání s jihokorejským partnerem tak kraj v rámci investiční pobídky ještě výrazně slevil. Odůvodnil to snížením nezaměstnanosti v kraji, která je nejvyšší v Česku. "Tisíc pracovních míst by bylo zásadním příspěvkem ke snížení nezaměstnanosti v této oblasti," uvedl analytik Patria Finance David Marek s tím, že na podobně velikou investici se váže celá řada dalších zakázek pro firmy, které by korejskému investorovi dodávaly zboží či služby.

Korejci v Česku utrácejí rádi

O továrně Nexenu vyjednával již loni v Jižní Koreji předchozí ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Posledních deset let totiž Korejci v Česku investují rádi. "Od roku 2005 agentura CzechInvest do České republiky zprostředkovala 19 korejských investic za téměř 46,3 miliardy korun. Díky těmto projektům vzniklo 8432 pracovních míst," uvedla pro HN již dříve mluvčí agentury Adéla Tomčíková.

Zatím rekordních více než 30 miliard korun investovala v Nošovicích automobilka Hyundai. Práci si v ní našlo 3500 lidí. Hyundai v roce 2008 vláda přislíbila přes 5,5 miliardy korun: 2,4 na přímou investici, 1,7 miliardy ve formě slevy na dani, sedm set milionů na tvorbu pracovních míst. Slevu dostala také na koupi pozemku.

Korejci jsou v Česku aktivní i v jiných průmyslových odvětvích. Mezi jejich poslední investice v Česku se řadí koupě 44procentního podílu v ČSA za 68,3 milionu korun korejskými aeroliniemi Korean Air. Loni v říjnu také korejská GS Caltex otevřela v Karviné továrnu na výrobu plastového granulátu za 400 milionů korun.