Po dvou letech skončilo působení Jiřího Koláře v čele Správy železniční dopravní cesty. Zda byly důvodem manažerské chyby či politické rozhodnutí, nekomentuje ani on ani správní rada SŽDC, která ho minulý týden odvolala.

O tom, že by mohl tento dlouholetý dopravní manažer vlivnou funkci opustit, se hovořilo několik měsíců. Stalo se tak “až“ na konci května se zdůvodněním, že státní firmu čeká odkup nádražních budov z rukou Českých drah za sedm milard korun.

Na tuto cestu se správní rada rozhodla vydat s jiným manažerem. Bez výběrového řízení jmenovala Pavla Surého, který dosud vedl brněnskou pobočku SŽDC. Nový šéf pak svému předchůdci vzápětí nabídl post náměstka.

"Nabídku jsem dostal a zvažuji ji. Předpokládám, že se sejdu i s ministrem dopravy, abychom pohovořili o mé budoucnosti. K nabídce pana Surého neříkám ano, ani ne," řekl IHNED.cz Jiří Kolář, který jako šéf správy kolejí skončí na konci května.

V minulých letech působil v Českých drahách, byl námětskem pro provoz či členem představenstva.

SŽDC je velmi důležitou státní firmou hospodařící s mnohamiliardovým rozpočtem. Sestavuje jízdní řády a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor výstavby tratí, loni za ně utratila 9,5 miliardy korun. A má zhruba 17 tisíc zaměstnanců.

Proč skončil její šéf, není úplně jasné. Spekuluje se o tom, že za jeho koncem mohly být politické důvody. Jiří Kolář je členem ODS. V březnu se změnilo složení správní rady, které kopírovalo změnu politické reprezentace.

Jiří Kolář, odvolaný šéf SŽDCSedmičlenný sbor ovládli členové současné vládní koalice. Dva měsíce poté zvolili novým ředitelem manažera Surého, který je členem brněnské ČSSD.

"O tom bych hrozně nerad spekuloval. Myslím si, že dva roky mého působení na SŽDC svědčí o mé odbornosti. Nechci odvolání svádět na nějakou stranickou příslušnost," odbyl možnost politického konce Kolář (na snímku).

Sedmičlenná správní rada o této motivace nehovoří. V tiskovém prohlášení se odkazuje na obecnější důvody spjaté hlavně s očekáváným převodem nádraží pod správu SŽDC.

"Po rozsáhlé diskusi a s ohledem na očekávaný prodej části podniku Českých drah a jeho přechodem na SŽDC jsme se rozhodli na toto období obsadit tuto exponovanou pozici novým manažerem," sdělil předseda rady Vladimír Novotný.