Na nákupy nových vlaků si České dráhy půjčují v eurech, což se jim loni příliš nevyplatilo. Kvůli podzimním intervencím ČNB a oslabení koruny se jim úvěry prodražily. Celkem se zásah centrální banky podepsal do hospodaření státního dopravce 360 miliony korun.

Tato částka je ale jen dílem celkové ztráty ve výši 1,95 miliardy korun.

Firmu zatížil například nákup nových vlakových souprav, ale i v hospodaření chybí 303 milionů, které drahám za nasmlouvané regionální jízdy nezaplatily krajské úřady.

V porovnání s předešlým rokem 2012 si skupina České dráhy pohoršila celkem o 359 milionů korun. Zatímco osobní doprava byla prodělečná, přeprava nákladů skončila v černých číslech. Dceřiná společnost ČD Cargo vykázala čistý zisk 522 milionů korun.

To je výrazně více v porovnání s rokem 2012, kdy nákladní dopravce skončil hospodaření s hrozivou ztrátou 1,9 miliardy korun.

Přehoupnutí se do pozitivních čísel pomohly například nově sjednané zakázky, které zčásti zaplnily mezeru po ztrátě zakázky na dopravu uhlí do elektrárny Chvaletice. Pomohly ale také položky, které přímo nesouvisí s lepšími výkony.

ČD Cargo vydělalo na prodeji lokomotiv a také na kurzových změnách vyvolaných listopadovými intervencemi ČNB. Společnost totiž za své zakázky dostává zaplaceno převážně v eurech, pomohla jí tedy oslabená koruna.

Podnik snížil provozní ztrátu

Přes celkovou ztrátu považuje vedení společnosti hospodářskou situaci za lepší výsledek, než dopravce očekával v pololetí, zejména kvůli snížení provozní ztráty (EBIT) o 363 milionů na 174 milionů korun. Podle náměstka pro ekonomiku Pavla Krtka to znamená, že firma dokáže být hospodářsky efektivnější v tom, co je hlavním předmětem jejího podnikání, tedy v osobní a nákladní dopravě.

Celkové tržby skupiny se proti minulému období mírně snížily na necelých 33 miliard korun. Zhruba miliardovou ztrátu tržeb zaznamenala nákladní doprava, zatímco v osobní dopravě tržby podle vykázaných výsledků mírně vzrostly.

Hlavní část výsledné ztráty celé skupiny představuje ztráta v osobní dopravě. Ta vloni dosáhla téměř 1,8 miliardy korun proti 517 milionům v roce 2012. Naproti tomu nákladní doprava představovaná společností ČD Cargo skončila se ziskem 522 milionů korun po téměř dvoumiliardové ztrátě rok předtím.