České dráhy už nevede Dalibor Zelený. Dlouholetého dopravního manažera odvolala dozorčí rada. Orgán odvolal i dalšího člena představenstva Karla Otavu. Pro IHNED.cz to potvrdil člen dozorčí rady Vladislav Vokoun, který v orgánu zastupuje zaměstnance a sám se hlasování zdržel.

I tak ale mělo odvolání v osmičlenné radě (jeden radní nebyl přítomen) nadpoloviční podporu. Hlasovali pro něj tudíž ti samí členové, kteří Zeleného teprve před půl rokem do funkce dosadili a ještě nedávno ho za jeho výkon chválili.

Novým generálním ředitelem se má stát Daniel Kurucz, který už byl jmenován předsedou představenstva. Jde o manažera, který velmi dobře zná současného ministra financí Andreje Babiše – působil na vysokých postech v jeho Agrofertu.

Podruhé za sebou tak platí rovnice: Nový ministr = nový generální ředitel Českých drah. Loni v červenci ministr Rusnokovy vlády Zdeněk Žák dosadil do čela drah někdejšího šéfa (tehdy ještě státního) podniku z dob opoziční smlouvy. Nyní bude státnímu dopravci, který spadá pod ministerstvo ovládané Babišovým hnutím ANO, šéfovat vicepremiérův bývalý zaměstnanec.

Kurucz ale nepřichází přímo z Babišovy firmy. Už od května loňského roku pracoval na manažerských pozicích v Českých drahách, stal se členem Zeleného představenstva a od října zastával nový post přezdívaný jako "supernáměstek". Měl pod sebou totiž hned dva velmi důležité odbory - ekonomický a technický.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se