Hlavně poptávka v Evropě táhla v dubnu německý export. Oproti předchozímu měsíci se tak vývoz z Německa zvýšil o tři procenta. To je dvojnásobek proti očekáváním ekonomů. V předchozích dvou měsících vývoz dokonce ještě klesal. 

Export tak rostl nejrychleji od května 2012. Největší podíl na tomto nárůstu měly evropské země mimo eurozónu, především Polsko a Velká Británie. Ty posílily téměř o sedm procent.

Pozitivně se ale vyvíjela poptávka i v zemích, kde se platí eurem. Tam v dubnu vzrostl německý vývoz o 2,7 procenta. Naopak hlavní mimoevropské cíle německých dodávek, jako jsou USA, Čína nebo Rusko, klesly o 5,7 procenta.

Přebytek bilance německého zahraničního obchodu se tak zvýšil na 17,7 miliardy eur (786,7 miliardy korun) z březnových 15 miliard eur.

V dubnu lehce - o 0,1 procenta - stoupl také dovoz do Německa, což je ale méně, než odborníci předpokládali. 

Oživení hlásí také němečtí průmyslníci. Výroba v průmyslu v dubnu totiž po březnovém propadu stoupla o 0,2 procenta. Takový výsledek ale analytiky zklamal, čekali ještě rychlejší růst. 

Nejvíce rostla produkce v energetickém sektoru a výroba spotřebního zboží. Naopak stavebnictví se na pozitivní vlně nedrží a vykázalo další pokles. 

V dubnu také silně vzrostl objem zakázek průmyslových podniků a tempo růstu bylo více než dvojnásobné ve srovnání s očekáváním analytiků. Meziměsíčně se zakázky zvýšily o 3,1 procenta po poklesu o 2,8 procenta v březnu. 

Německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,8 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu za poslední tři roky a dvojnásobné ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím. 

Oživení hospodářství se již promítá na trhu práce, kde vznikají nová místa. "Letos počítáme s nárůstem 300 tisíc nových pracovních míst," řekl pro týdeník WirtschaftsWoche prezident Německé obchodní a průmyslové komory Eric Schweitzer. 

Zhruba sto tisíc míst podle jeho slov vytvoří v letošním roce pojišťovny, IT a poradenské firmy či výzkumné instituty. Druhou nejživější oblast co do vytváření nových míst představuje zdravotnictví a pečovatelství. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist