Nesnesitelné vedro náhle vystřídá přívalový déšť a přidají se kroupy. Připomíná vám to něco? Krajinou se navíc proženou lokální záplavy a jinde zase přijde větrná smršť. „Projevy počasí jsou čím dál extrémnější a zájem o předpovědi stoupá,“ říká Michal Najman ze společnosti Meteopress, která předpovědi poskytuje.
Největší nárůst je patrný u firem, jejichž podnikání počasí ovlivňuje. Miliony tak investují energetici, silničáři nebo provozovatelé letišť. Předpovědi počasí jsou klíčové také pro zemědělce, na extrémních výkyvech ve velkém vydělávají pojišťovny.
A kola byznysu s počasím se budou dále roztáčet. Extrémní výkyvy sužují Česko i další evropské země více než dříve a zklidnění se zatím nedá očekávat. „Extrémně teplá období jsou dnes častější,“ říká klimatolog Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Trochu hůře se to posuzuje u srážek. „Jsou hodně proměnlivé, ale zdá se, že sklon k extrémům i tady mírně zesiluje,“ myslí si Metelka. Podle něho spadne více vody během krátkých průtrží mračen a méně v podobě mírných déle trvajících dešťů. Vedle povodní a přívalových srážek jsou další aktuální hrozbou větrné smrště typu Kyrill.
Právě ČHMÚ s rozpočtem přesahujícím 700 milionů korun, téměř sedmi stovkami zaměstnanců a stovkami meteorologických stanic je největším hráčem na trhu předpovědí v tuzemsku.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.