Takové věci se stávají, pronesl ve středu po ránu provozní šéf Airbusu John Leahy. Lehkost jeho slov ale nijak nezastírala, že největší evropský výrobce letadel krátce předtím přišel o velmi důležitou zakázku odhadovanou až na 22 miliard dolarů.

Aerolinky Emirates ze Spojených arabských emirátů zrušily objednávku 70 letadel z nové řady A350. Podle oficiálních prohlášení šejkové přehodnotili dohodu z roku 2007 a rozhodli se jít cestou větších letadel.

U Airbusu si před časem objednali 50 dalších strojů A380, tedy největšího letadla z výrobní flotily evropské strojírenské firmy. A zároveň největšího letadla pro osobní dopravu na světě.

"Rozhodli se zkrátka, že potřebují jiný typ letadla. Je to jejich volba," řekl John Leahy na setkání s novináři. Zároveň zdůraznil, že tento nepříliš obvyklý krok ze strany Emirates jeho firmu nijak nepoškodí. To samé tvrdí také další oslovení členové vedení.

"Nebojím se, že by nás ztráta této zakázky do budoucna jakkoliv poškodila," sdělil IHNED.cz viceprezident Airbusu pro strategii a marketing Kiran Rao. Objem zakázek podle něj zajistí zejména rostoucí poptávka po létání v Číně a Indii.

Rolls-Royce také přišel o miliardy

Ovšem vzhledem k tomu, jak na hlavy manažerů pršely otázky novinářů ze světových deníků, bylo ale zřejmé, o jak důležitý kontrakt šlo.

"Dodávky 70 letadel se týkaly až roku 2019, což je hodně dlouhá doba. K finančním záležitostem kontraktu, tedy i k případné nevratné záloze Emirates, se nebudu vyjadřovat. Ty údaje jsou důvěrné," dodal provozní ředitel Leahy.

Airbus A350Konkrétní "škodu" už uveřejnil dodavatel motorů pro A350, britská společnost Rolls-Royce. Její část zakázky měla hodnotu 2,6 miliardy liber.

"Ztráta této zakázky nás pochopitelně mrzí. Pevně ale věříme, že do konce této dekády se pro naše zboží najdou jiní zájemci z řad aerolinek," stojí v oficiálním prohlášení společnosti Rolls-Royce.

Odřeknutá letadla A350 patří mezi klíčové produkty Airbusu. Nyní firma počítá se 742 objednávkami z celého světa na tyto stroje. První stroje zamíří do flotily Qatar Airways.