Ministerstvo životního prostředí zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech. Uvedla to Česká televize.

Ministerstvo zhruba před měsícem začalo prověřovat, zda dřívější souhlasné stanovisko s dopady vodochodského letiště na životní prostředí (EIA) netrpí závažnými právními vadami. Důvodem k tomu byly stížnosti starostů okolních obcí, kteří mu přinesli na 40 podnětů. Skupina Penta, která je investorem výstavby letiště, se proti rozhodnutí pravděpodobně odvolá.

"Nepovažujeme to za šťastné rozhodnutí nejen kvůli našemu projektu. Je to obecně špatné rozhodnutí a obáváme se, že to může paralyzovat stavební rozvoj ve Středočeském kraji a celé České republice," řekl mluvčí Penty Martin Danko.

Podle dřívějšího vyjádření společnosti je odebrání platného rozhodnutí v procesu dopadu na životní prostředí nebezpečný precedent, který může vytvořit řetězovou reakci, v jejímž důsledku nebude možné velké infrastrukturní projekty vůbec budovat.

Ministerstvo životního prostředí poslalo podle Danka investorovi několikastránkové odůvodnění, se kterým se musí nejprve seznámit právníci, a na základě toho se společnost rozhodne, zda podá proti rozhodnutí úřadu námitku. Je ale velice pravděpodobné, že se v patnáctidenní lhůtě proti rozhodnutí ministerstva odvolá, doplnil mluvčí.

Ministr Richard Brabec koncem dubna řekl, že jeho úřad "si chce být na 200 procent jistý, že proces tak, jak proběhl, netrpí žádnými zjevnými vadami". Podle Brabcova tehdejšího vyjádření jednou z nejdůležitějších otázek kolem skončeného řízení bylo to, že EIA nevzala v úvahu ochranu některých vodních zdrojů a že jsou tam i některé staré ekologické zátěže.

Kladný posudek dopadu stavby letiště na životní prostředí vydalo ministerstvo životního prostředí na konci loňského října. Posudek obsahuje přes 120 podmínek, které investor musí splnit.

Jde například o dostavbu přivaděče na dálnici D8, budoucí letiště má mít rovněž omezení pro noční lety. Podle starostů okolních obcí a hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka (ČSSD) jsou ale tato opatření právně nevymahatelná.

O výsledcích předběžného posouzení vydaného stanoviska EIA k rozšíření letiště má ministerstvo informovat na avizované tiskové konferenci v pátek odpoledne.

Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016. Celková výše investice do rozšíření letiště by měla činit zhruba tři miliardy korun.