Lhůta pro zaplacení dluhu Ukrajiny vůči ruské energetické společnosti Gazprom za odběr plynu vypršela v pondělí v osm hodin ráno. Kyjev nedokázal včas splatit 1,95 miliardy dolarů.

Gazprom okamžitě po vypršení ultimáta vydal jasnou zprávu: od pondělí dostane Ukrajina jen tolik ruského plynu, za kolik si předem zaplatí. Firma splnila své výhrůžky a ihned po vypršení ultimáta začala omezovat dodávky a nakonec je úplně přerušila. 

"Musíme dnes oznámit, že dodávky plynu na Ukrajinu byly sníženy na nulu," prohlásil ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Podle mluvčího Gazpromu Sergeje Kuprijanova došlo k zastavení dodávek z toho důvodu, že Ukrajina nemá předplacený plyn na červen. 

Mírnějším dopadům nepomohlo ani noční jednání mezi zástupci Ukrajiny a Ruska. Schůzky se zúčastnil také eurokomisař Günther Oettinger, jednání ovšem skončilo bez výsledku.

Andrij Kobolev, šéf společnosti Naftogaz, ještě dříve oznámil, že Ukrajina má zásoby plynu do prosince. Podle EU by se mělo jednat o 13,5 miliardy kubických metrů plynu.

Oettinger: Vyjednávání o splátce dluhu proběhne v červnu

Jak ruský Gazprom, tak ukrajinský Naftogaz se obrátily na arbitrážní soud ve Stockholmu. Gazprom chce vymáhat celou dlužnou částku, která činí 4,5 miliardy dolarů.

Naftogaz požaduje šest miliard dolarů, které vznikly jako přeplatek, když Gazprom předražil cenu plynu. Ukrajinská strana zároveň po soudu chce určení spravedlivé tržní ceny za kubík plynu.  

Vedení Gazpromu v pondělí ráno uvedlo, že bude pokračovat v dojednaných dodávkách plynu pro Evropu. Ukrajina prý má povinnost přeposílat plyn dál.

Ministr energetiky Prodan se oficiálně zavázal respektovat dodávky plynu do EU. "Pro zajištění bezpečných dodávek pro EU by měla Ukrajina své zásoby doplnit do konce léta na asi 18 až 20 miliard kubických metrů," uvedla Sabine Bergerová, mluvčí komisaře Oettingera.

V pondělí odpoledne proběhne další kolo jednání mezi prezidentem Putinem, ruským ministrem energetiky Novakem a ředitelem Gazpromu Millerem. 

Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že Moskva je ochotná s Kyjevem jednat až poté, co uhradí svůj dluh. "Nejde o plyn. Je to celkový ruský plán na zničení Ukrajiny," řekl Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér, v reakci na svůj ruský protějšek. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se