Necelých 70 procent tuzemských milionářů si myslí, že když investovat na burze, tak raději mimo Česko a Slovensko. A to i přes skutečnost, že investice do českých firem se jim zamlouvají a zajímají se i o start-upy. 

“Cílím spíše na dlouhodobé investice s dvou až pětiletým výhledem nebo do minoritních podílů s možností nějakého zužitkování. Nejsem typ investora, který spekuluje na burze,” říká šéf investiční společnosti Arca Capital Pavel Krúpa, který investuje převážně v rámci vlastních projektů.

Za nejzajímavější region co do zhodnocení investic v příštích třech až pěti letech považuje třetina českých bohatých rozvíjející se trhy v jihovýchodní Asii. V západní Evropě by naopak neinvestoval téměř nikdo. 

Vyplývá to z průzkumu Wealth Report, který letos počtvrté uskutečnila J&T Banka. Ta oslovila necelých 150 Čechů, jejichž majetek dosahuje alespoň milionu dolarů (dvacet milionů korun). Wealth Report je jedinou studií v zemi, který do hloubky mapuje chování a záměry movitých lidí v Česku. Průzkum uskutečnila výzkumná agentura Perfect Crowd.

Na druhé příčce co do atraktivity pro investice českých milionářů je střední a východní Evropa, pro kterou "hlasovalo" 17 procent dotázaných. S odstupem pouhých dvou procent následuje východ Evropy a Severní Amerika. Naopak Blízký východ je pro místní milionáře nezajímavý, vyslovily se pro něj jen tři procenta respondentů. 

Mezinárodní statistiky nárůstu bohatství potvrzují Asii jako nejzajímavější region pro navyšování majetku. Podle studie Global Wealth Report, kterou každoročně vydává konzultační společnost BCG, narostl počet dolarových milionářů v posledním roce nejvíc v Číně právě v důsledku zhodnocování peněz na burzách.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se