Necelých 70 procent tuzemských milionářů si myslí, že když investovat na burze, tak raději mimo Česko a Slovensko. A to i přes skutečnost, že investice do českých firem se jim zamlouvají a zajímají se i o start-upy.
“Cílím spíše na dlouhodobé investice s dvou až pětiletým výhledem nebo do minoritních podílů s možností nějakého zužitkování. Nejsem typ investora, který spekuluje na burze,” říká šéf investiční společnosti Arca Capital Pavel Krúpa, který investuje převážně v rámci vlastních projektů.
Za nejzajímavější region co do zhodnocení investic v příštích třech až pěti letech považuje třetina českých bohatých rozvíjející se trhy v jihovýchodní Asii. V západní Evropě by naopak neinvestoval téměř nikdo.
Vyplývá to z průzkumu Wealth Report, který letos počtvrté uskutečnila J&T Banka. Ta oslovila necelých 150 Čechů, jejichž majetek dosahuje alespoň milionu dolarů (dvacet milionů korun). Wealth Report je jedinou studií v zemi, který do hloubky mapuje chování a záměry movitých lidí v Česku. Průzkum uskutečnila výzkumná agentura Perfect Crowd.
Na druhé příčce co do atraktivity pro investice českých milionářů je střední a východní Evropa, pro kterou "hlasovalo" 17 procent dotázaných. S odstupem pouhých dvou procent následuje východ Evropy a Severní Amerika. Naopak Blízký východ je pro místní milionáře nezajímavý, vyslovily se pro něj jen tři procenta respondentů.
Co jsou největší problémy Česka? Korupce a justice, shodují se čeští dolaroví milionáři - čtěte ZDE
Čeští milionáři jsou opatrnější. Vyhýbají se akciím a více investují do pozemků - čtěte ZDE
Mezinárodní statistiky nárůstu bohatství potvrzují Asii jako nejzajímavější region pro navyšování majetku. Podle studie Global Wealth Report, kterou každoročně vydává konzultační společnost BCG, narostl počet dolarových milionářů v posledním roce nejvíc v Číně právě v důsledku zhodnocování peněz na burzách.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist