Vítězem letošního ročníku ankety Czech TOP 100 se stala opět mladoboleslavská Škoda Auto. Loni utržila téměř 270 miliard korun.

Druhá s tržbami o přibližně padesát miliard nižšími skončila energetická společnost ČEZ a třetí místo se 180 miliardami tržeb obsadila RWE Supply & Trading CZ.

Ceny Czech TOP 100 se předávaly ve čtvrtek dopoledne v rámci jubilejního dvacátého ročníku soutěže na Pražském Hradě. Žebříček sestavuje každoročně stejnojmenné sdružení. Výsledky soutěže ukázaly na to, že stovce nejvýznamnějších společností v Česku klesl zisk. A tržby alespoň na loňské úrovni se podařilo obhájit pouze desítce největších.

Celkově si firmy v žebříčku pohoršily. Součet jejich tržeb byl totiž o 2,3 procenta nižší než v roce 2012. Společnostem se proto nepodařilo dosáhnout rekordu ze zmíněného roku, kdy se součet tržeb přehoupl poprvé a zatím naposledy v historii přes hranici dva a půl bilionu korun.

"Bylo to tím, že ekonomika začínala pociťovat oživení, které se ale v loňském roce nenaplnilo," zdůvodnil meziroční pokles Richard Hindls z Vysoké školy ekonomické. Ruku v ruce s nižšími tržbami hlásilo sto nejlepších firem celkově nižší zisk. Ve srovnání s předchozím rokem vydělaly o 38 miliard korun méně.

Nejvíce tak svým ziskem potěšil akcionáře ČEZ, který dokázal vydělat přes 44 miliard korun. Druhá byla RWE Supply & Trading CZ s třiceti miliardami a třetí skončil Energetický a průmyslový holding se ziskem přes 21 miliard korun.

Toho rovněž Jan Struž - předseda sdružení Czech Top 100 - označil za skokana roku. "EPH se probojoval ze sedmnáctého na sedmou příčku v kategorii tržeb. Jinak se v první desítce firmy ani jejich pořadí nezměnily, což pozitivně ilustruje stabilitu a vyrovnanost průmyslových špiček," dodal Struž.

Největším exportérem je také Škoda

Škoda Auto - jako celkový vítěz - vykázala čistý zisk ve výši necelých 14 miliard korun a umístila se v této kategorii na čtvrtém místě. Automobilka z Mladé Boleslavi se také stala největším exportérem, když vyvezla zboží za 245 miliard korun.

Druhá byla ve srovnání exportérů RWE Supply & Trading CZ se 138 miliardami, třetí pak výrobce počítačové techniky Foxconn s vývozy v hodnotě 96 miliard korun.

"První desítka firem vyvezla dohromady za více než 750 miliard korun, tedy prakticky stejně jako v předchozím roce," uvedla Stanislava Hronová z Vysoké školy ekonomické.

Vítězem kategorie Největší zaměstnavatel se stal Agrofert, pro který pracuje téměř 35 tisíc lidí. Na druhém místě ho následuje Česká pošta s téměř 33 tisíci zaměstnanci. Na třetí příčce pak je ČEZ s více než 26 tisíci zaměstnanci.