Informace jsou ve světě byznysu cenné a důležité. Kde je hledat, pokud si například potřebujete zjistit údaje o vašem novém obchodním partnerovi nebo se přesvědčit o aktuálním stavu věcí u dodavatele či odběratele? Stát v posledních letech udělal v oblasti přístupu k informacím o firmách a podnikatelích poměrně velký pokrok. K řadě informací se dnes můžete dostat rychle, bezplatně a v elektronické podobě.

Účetní závěrky v obchodním rejstříku

Údaje o obchodních společnostech a družstvech jsou již řadu let k dispozici na portále Ministerstva spravedlnosti ČR www.justice.cz. Zde lze získat aktuální výpis z obchodního rejstříku i historii změn.

Součástí je také sbírka listin, kam mají firmy povinnost ukládat v elektronické formě řadu dokumentů. Z hlediska ekonomických údajů jsou zajímavé především účetní závěrky, které by vždy měly obsahovat minimálně rozvahu, výkaz zisku a ztráty a přílohu k účetní závěrce.

Dalším důležitým dokumentem, který je součástí sbírky listin, je zpráva o vztazích. Tu má povinnost vyhotovit statutární orgán naprosté většiny firem, protože jsou v postavení ovládané osoby.

Střední a větší firmy mají navíc povinnost ověřit účetní závěrku auditorem – do sbírky listin se pak povinně ukládá i zpráva auditora o ověření účetní závěrky (případně i výroční zpráva a zpráva auditora k ní).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.