Už počtvrté mohou firmy navrhnout do soutěže Zaměstnanec roku 2014 pracovníky se zdravotním postižením. Soutěží se ve dvou kategoriích - Zaměstnanec roku z chráněného trhu práce a Zaměstnanec roku z běžného trhu práce. 

Návrhy se posílají do 15. září prostřednictvím elektronického formuláře, který je k dispozici také na IHNED.cz/CSR. Soutěž pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

„Myslíme si, že stojí za to nejenom zviditelňovat a podporovat kvalitní zaměstnavatele osob se zdravotním postižením a jejich produkty, ale také jejich zaměstnance, kteří se podílí na úspěchu a rozvoji firmy,“ říká ředitelka fondu Hana Potměšilová.

V loňské konkurenci 39 finalistů si ocenění odnesla v kategorii  Zaměstnanec z běžného trhu práce Magda Majo z firmy Siemens. V kategorii Zaměstnanec chráněného trhu práce uspěl Josef Fučík z občanského sdružení Život bez bariér.

Magda Majo pracuje jako junior účetní v Centru sdílených služeb společnosti Siemens, které v Ostravě zaměstnává přes 500 lidí. Centrum obstarává služby pro 36 zemí a hovoří se v něm 26 různými světovými jazyky.

Společnost Siemens měla dobré zkušenosti s pilotním projektem zaměstnávání zdravotně postižených a uspořádala několik setkání s organizacemi, které hledají příležitosti pro handicapované. Firma nabídla další volná místa, přičemž na setkání vystoupila také Magda Majo.

Nakonec v Siemensu našli práci další čtyři zdravotně postižení s různými handicapy.

Josef Fučík sdružení Život bez bariér zakládal před deseti lety. Sdružení pomáhá zdravotně postiženým a seniorům odhalit svůj potenciál a začlenit se do společnosti. O své klienty se stará komplexně: nabízí mimo jiné sociální služby, poradenství, aktivní sportovní a společenskou činnost a dopravu.

Josefův zaměstnavatel ho označuje za dříče a vizionáře. Fučík působí jako grafik a IT pracovník, shání pro sdružení peníze a stará se o jeho běh také jako údržbář, stavební dozor, svářeč, opravář a konstruktér kompenzačních pomůcek. Funguje dokonce jako bagrista na „bezbariérovém“ nakladači.

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením vznikl v roce 2007. Cíleně se věnuje nejen aktivnímu vytváření pracovních míst pro handicapované, ale i osvětě a vzdělávání personalistů a vedení firem, které postižené zaměstnávají nebo se na to teprve chystají. 

Mediálními partnery soutěže Zaměstnanec roku 2014 jsou Český rozhlas, vydavatelství Economia a společnost LMC. 

Nominační formulář najdete ZDE.