Zneužívání počítačů k zábavě a soukromým aktivitám u českých zaměstnanců neklesá, za poslední dva roky právě naopak mírně stoupá. Vyřizováním soukromých záležitostí v pracovní době tráví v průměru 50 minut denně, což je o přibližně minutu více než v roce 2012.

Zaměstnavatelé mají tendenci tyto aktivity tolerovat. Za únosnou míru ale považují 20 minut denně. Delší čas, který zaměstnanec věnuje relaxaci vede k tomu, že se postupně prodlužuje pracovní doba zaměstnanců. Ti si navíc mnohdy své pracovní resty odnáší i domů. 

„Tento vzestup znamená první přerušení poklesu, který začal v roce 2008 s nástupem ekonomické krize. Firmy se tehdy začaly více zajímat o pracovní návyky zaměstnanců a začaly nasazovat monitorovací nástroje. V současnosti se ale soukromé aktivity přesunuly z počítačů na mobilní zařízení,“ říká Martin Hnízdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion.

Žebříček aktivit
  1. Sociální sítě 12 min
  2. E-mail pro soukromé účely 11,5 min
  3. On-line komunikátory (ICQ, Skype) 7 min
  4. On-line nakupování 6,9 min
  5. Zpravodajské portály a multimédia 6 min
  6. Hraní her 3,6 min

Zdroj: AuditPro

Čas jsou peníze

Nejvíce času čeští zaměstnanci promrhají na sociálních sítích, které už předstihly soukromé e-maily. Na Facebooku a jiných společenských sítích tráví v průměru 12 minut denně. Pokud bychom čas strávený na internetu vyřizováním soukromých záležitostí převedli do průměrné hrubé měsíční mzdy jednoho zaměstnance platné v roce 2013, zaměstnavatel na těchto aktivitách denně tratil téměř 125 korun.

Zdánlivě banální částka se v ročním přepočtu nejeví zrovna zanedbatelně. „Za měsíc to v průměru představuje 2 618 korun a za celý rok pak 31 424 korun. Tyto částky vynaložily firmy na mzdových prostředcích, aniž by byly podloženy reálnou prací. Ročně je tato částka tedy o více než 6 000 korun vyšší, než byl v loňském roce průměrný měsíční plat v České republice,“ shrnuje závěry analýzy Hnízdil.

Obdobná situace je i v nepodnikatelském sektoru, kde je vliv průměrného příjmu nižšího o 3,2 procenta kompenzován větší mírou zneužívání.

Monitoring aktivit zaměstnanců

„Zaměstnavatelé považují dohled nad aktivitami zaměstnanců na firemních počítačích za rozumný a motivační. Pravidelný monitoring pracovní výkon zvýší v průměru o 28 procent. Zamezuje excesům typu hodinového surfování či hraní her,“ dodává Hnízdil.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Naprostá většina zaměstnavatelů se shodne na tom, že toleruje pro uvolnění a nabrání sil zaměstnance 20 min denně. U kreativních profesí to může být ale i výrazně více.

Čas na relaxaci ovšem nesmí být na úkor odevzdané práce. Důsledkem je prodlužování pracovní doby. Řada zaměstnanců dohání své resty v pozdním odpoledni či si dokonce nosí práci domů.

„Pracovní den se tak ve firmách zaměřených na výkon prodlužuje,“ vysvětluje Hnízdil a dodává: „Z naší analýzy v roce 2013 vyplynulo, že příležitostná práce po 18 hodině se týká každé druhé firmy a tento podíl konstantně roste.“

Počítače ustupují smartphonům

Míru zneužití pracovního času v blízké budoucnosti nečekají žádné skokové změny, spíše bude stagnovat. „Největším rizikem budou ovšem pro firmy chytré telefony a tablety, které často nahrazují počítače a nejsou zpravidla monitorovány,“ upozorňuje Hnízdil.

Přitom právě s mobilními zařízeními lze snadno komunikovat na sociálních sítích, sledovat soukromé e-maily, využívat online komunikátory či si prohlížet zpravodajské servery, což jsou nejčastější soukromé on-line aktivity, které zaměstnanci v pracovní době vykonávají.

I mobilní zařízení je však možné monitorovat. Hrozbu přílišného zneužívání pracovního času si uvědomuje stále více zaměstnavatelů. „Monitoring mobilních zařízení proto ve firmách nasazuje stále více firem, meziročně jsme v truconneXionu zaznamenali přibližně 15procentní nárůst,“ uzavírá Hnízdil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist