Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus v jedné ze svých posledních analýz přemítá nad tím, jak se bude vyvíjet výrobní sektor ve Spojených státech. Uvažuje dokonce o tom, že se Spojené státy stanou "Čínou budoucnosti".

Tím má na mysli zemi, která bude přitahovat firmy z výrobního sektoru svými nízkými výrobními náklady. Tedy zejména nízkými cenami energií a nákladem práce. Pokud by tomu tak bylo, Spojené státy by se specializovaly na výrobní sektor, který by potřeboval velké množství energií a práce.

Artus poukazuje na to, že Čína je takovou "výrobní" ekonomikou stále méně. Příčinou je prudký růst nákladů práce a cen energií v Asii jako celku.

 

 

První graf porovnává jednotkové náklady práce v USA (nastaveny na hodnotu 100) a v Číně.

Zatímco až do roku 2003 se jednotkové náklady v Číně pohybovaly kolem 40 procent těchto nákladů v USA, poté dochází k jejich prudkému růstu. V současné době tak tyto náklady v Číně dosahují více než 70procentní úrovně jednotkových nákladů práce v USA.

Graf do textu Čína USA

Reindustrializace Spojených států je podle ekonoma Artuse patrná z řady indikátorů. Mezi ně patří vývoj investic, produkční kapacity výrobního sektoru i jeho výstupu.

Roste rovněž zaměstnanost ve výrobním sektoru a podíl Spojených států na globálním obchodu.

Kontrast mezi Spojenými státy na straně jedné a dalšími vyspělými ekonomikami na straně druhé je patrný z druhého grafu.

Výstup výrobního sektoru v USA prudce roste od roku 2009. V eurozóně byl nejdříve vývoj velmi podobný, na počátku roku 2011 ale došlo ke zlomu a výrobní sektor od té doby čeká na oživení. Ještě horší je vývoj v Japonsku a ve Velké Británii.

Graf do textu Čína USA

"Spojené státy využívají nízkých cen energií a nákladu práce ke své reindustrializaci. Nízká úroveň nákladů práce, která je patrná zejména v jižních státech USA, není přitom ještě obecně známým faktem. Zároveň je však třeba uvést, že oživení průmyslu probíhá v sektorech s nižší přidanou hodnotou. Například investice v technologických sektorech procházejí po roce 2007 stagnací. V tomto smyslu Spojené státy skutečně nahradí Čínu jako výrobce s nízkými produkčními náklady," píše Artus.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se