Německý průmyslový koncern Progres Werk Oberkirch (PWO) se v následujících čtyřech letech chystá v Česku proinvestovat okolo 25 milionů eur. V přepočtu se jedná o částku téměř 690 milionů korun, a půjde tak o další významnou injekci do českého autoprůmyslu.

Mezi hlavní odběratele PWO patří některé značky skupiny Volkswagen, Volvo, BMW, Ford a další automobilky. Společnost vyrábí díly i pro českou Škodovku, jedná se například o podlahové zámky do vozů Yeti a Roomster.

Plánovaná investice je rozdělena do čtyř částí. "V těchto dnech začala první z celkově čtyř etap. Jedná se o výstavbu logisticko-montážního centra o rozloze 10 tisíc metrů čtverečních. To by mělo být dokončeno ještě letos. Na něj navážou další dvě etapy, jejichž součástí bude i výstavba lisovny, která bude dokončena v roce 2015," potvrdil Vít Valíček, předseda představenstva PWO Czech Republic.

Valíček dále řekl, že všechny stavby budou probíhat "na zelené louce", nicméně budou plynule navazovat na stávající areál továrny ve Valašském Meziříčí.

Jako poslední přijde na řadu nová administrativní budova a dokončení již zmíněné lisovny. Investiční záměr v sobě zahrnuje i nákup potřebných pozemků, modernizaci stávajícího areálu, pořízení nových technologií.

PWO CZECH REPUBLIC

V Česku PWO v roce 2005 navázala na firmu Unitools CZ, která se zabývala vývojem a výrobou nástrojů pro automobilový průmysl. V této tradici pokračuje i dnes. Zaměstnává 417 pracovníků a obrat za loňský rok činil 45 mil. eur.

Projektu na rozšíření výroby v PWO pomohly i investiční pobídky od české vlády – ve formě slevy na dani z příjmu jde o téměř 200 milionů korun. 

Skupina PWO má pobočky v Německu, Kanadě, Mexiku, Číně a v České republice ve Valašském Meziříčí. Pro letošní rok hodlá na akvizicích globálně proinvestovat částku 40 milionů eur. PWO působí v Česku od roku 2005, kdy koupila valašskomeziříčskou nástrojárnu Unitools CZ. Ta se specializuje na vývoj a výrobu lisovacích, střižných, ohybových a tažných nástrojů pro automobilový průmysl.

Letos se česká pobočka koncernu přejmenovala na PWO Czech Republic. Dnes patří PWO mezi přední světové vývojáře a výrobce kovových komponentů a systémů v lehké konstrukci.

Největší podíl produkce směřuje do automobilového průmyslu. Jedná se hlavně o produkty v oblasti mechanických komponent pro elektroniku, bezpečnostní komponenty pro airbagy, sedačky a řízení. Nemalou část tvoří i subsystémy pro karoserie a podvozky.